Nová pravidla pro uprchlíky. Stát je zkouší přesměrovat tam, kde si najdou práci

Českou republiku čeká největší změna pravidel od začátku uprchlické krize po vypuknutí války na Ukrajině.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Lidé, kteří prchají před válkou, dostali v Česku původně dočasnou ochranu na jeden rok. Jak píše iDNES, nově se jim ale zkrátí jen na půl roku. Po tuto dobu za ně podle iDNES bude stát platit zdravotní pojištění. Za půl roku by se jim mělo podařit najít si práci. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka ale podle iDNES odmítá, že by tím stát dával uprchlíkům najevo, že pokud si dosud nenašli práci, není pro ně v Česku místo.

Nejhorší situace je v Praze a v Brně

Poté, co získali dočasnou ochranu, si práci v Česku podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí našlo už přes 57 tisíc příchozích, píše iDNES. Asi 8 tisíc z nich je v evidenci uchazečů o zaměstnání. „Máme za sebou už tu první, rychlou fázi a snažíme se lidi motivovat vstupovat na trh práce, aktivně se sami starat o sebe v rámci života v České republice,“ zdůvodnil pro iDNES ministr vnitra Vít Rakušan navrženou změnu lex Ukrajina. Dospělí uprchlíci podle ní nově získají nárok na zdravotní pojištění hrazené státem jen šest měsíců.

iZdroj fotografie: Galaxy 2022 / Creative Commons / CC BY-SA
Ukrajinští uprchlíci na hlavním nádraží

Od Vysočiny, Pardubického kraje na východ v těch krajích jsou jak pracovní místa, tak kapacity ve školách, tak kapacity ubytovací, takže prosím pěkně, zkuste se přesměrovat do těchto krajů,“ vzkázal přes iDNES Jurečka. Dodal, že nejvíce zatíženými regiony jsou Praha, kde jich žije podle aktuálních statistik 83 tisíc, střední Čechy a částečně Brno a okolí. Bez peněz ale podle něj nezůstanou ani ti uprchlíci, kteří si práci neseženou kvůli jazykové bariéře. Dávku 5000 korun by měli dostávat do konce února, píše iDNES.

Počty příchozích z Ukrajiny se už delší dobu snižují

My předkládáme zákon, který to umožní, a který to má nějakým způsobem nasměrovat. Mělo by to fungovat mimo jiné i tak, že uprchlíci by měli dostávat jízdenku zdarma na to, aby se do daného regionu, kde budou pracovat, přesunuli,“ řekl Událostem247 mediální poradce ministra vnitra Jakub Veinlich. Uprchlíci, kteří žádají o dočasnou ochranu, budou muset podle chystané novely lex Ukrajina doložit, že mají zajištěné ubytování. Počítat se ale bude i bydlení zprostředkované krajským asistenčním centrem, píše iDNES.

Počet příchozích z Ukrajiny v poslední době klesá. Od ruského útoku na Ukrajinu získalo víza 360 370 běženců, píší to České noviny. Z registrovaných uprchlíků zůstává v České republice zhruba 75 až 80 procent. Vláda také minulý týden prodloužila do konce června nouzový stav, který vyhlásila v souvislosti s uprchlickou vlnou z Ukrajiny, informují České noviny. Vládní představitelé zdůrazňují, že na rozdíl od koronavirové krize současný nouzový stav neomezuje české obyvatele, uvádí České noviny.

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články