Novým ministrem školství bude od zítřka Vladimír Balaš. Prezident Zeman mu při jmenování vyčetl prohřešky z minulosti

Novým ministrem školství bude od zítřka Vladimír Balaš. Ve funkci nahradí dosavadního šéfa resortu Petra Gazdíka, který podal demisi k 30. červnu.

i Zdroj fotografie: S vědomím Jiřího Ovčáčka / Twitter
                   

Prezident Miloš Zeman včera večer jmenoval ministrem školství poslance hnutí STAN, ústavního právníka Vladimíra Balaše, píše iDnes. Jak dále píše iDnes, při jmenování mu vyčetl minulost, podle Zemana hříchy z mládí. Prezident naopak ocenil Balašovu odbornost, i když je mimo specializaci ministra školství. Jde o první změnu ve vládě pětikoalice v čele s premiérem Petrem Fialou, připomínají České noviny.

Prezident Balašovi vyčetl Rumla

Zeman zdůraznil, že v době předsednictví Evropské unie je potřeba, aby byla vláda kompletní, píše iDnes. Poděkoval i bývalému ministrovi školství Robertu Plagovi. O končícím Petru Gazdíkovi se podle iDnes nezmínil. Důvodem Gazdíkovy rezignace jsou blízké kontakty s podnikatelem Michalem Redlem, který je obviněn v kauze Dozimetr. Demisi Gazdíka prezident přijal v pondělí. Na pravidelné schůzce mu ji předal premiér Petr Fiala, připomíná ČT24.

Pan premiér Fiala, kterého si vážím, je zatížen problémy s hnutím STAN. Já mu nechci komplikovat situaci,“ cituje Zemana ČT24. Jednou z výhrad, kterou má k Balašovi, je přijetí tehdejšího senátora Jana Rumla na Právnickou fakultu Západočeské univerzity v době, kdy byl jejím děkanem, píše ČT24. Ruml podle prezidenta tehdy nedosáhl potřebného počtu bodů. „Vy jste potřebný limit snížil z 60 na 50 bodů. Bizarním výsledkem bylo, že se na univerzitu dostalo dalších 300 studentů, kteří se nevešli do předchozího limitu,“ cituje Zemana ČT24.

Nový ministr školství bude úřednický rutinér

Pan Balaš, tím, jak se prezentuje a jak sám sebe pojmenovává jako překlenovací ministr, tak se dá očekávat, že to bude spíš ministr, který bude vyznávat úřední styl,“ řekl Událostem247 politolog Jan Kubáček. „Bude to spíš nenápadný ministr. Já ho řadím k těm ministrům, které široká veřejnost nezná a ani o to moc nestojí. Je typu ministra Beka nebo Lipavského, to jsou takoví ti klasičtí, kteří reprezentují ryze takové to úřadnické vedení resortu a nestojí o nějakou vyšší míru politizace vlastních priorit a resortu,“ dodal politolog pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Výuka

Podle Kubáčka se k výše jmenovaným Balaš přiřadí. „Už i jeho popis toho přístupu je hodně zajímavý. Prohlásil, že je připraven se v určitý moment vystřídat a přepustit to místo a ministerskou odpovědnost například panu Farskému. Tím poměrně hodně překvapil, protože v té době ještě nebyl pořádně jmenovaný. Byl čerstvě v tom středu a už vlastně mluvil o svém případném nástupci. Takže v podstatě čekejme profesionálního, ale úřednického rutinéra,“ dokončil pro Události247 politolog.

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články