Konec falešných slev: Nepoctiví obchodníci už zákazníky nenapálí

Obchody se musí od pátku 6. ledna řídit novými pravidly zahrnutými v novele zákona o ochraně spotřebitele a v občanském zákoníku.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Falešné slevy patří mezi nekalé obchodní praktiky, které využívá velké množství internetových obchodů i kamenných prodejen. Psal o tom web Bartonstudio. V praxi to vypadalo tak, že zákazník viděl produkt ve slevě, ale pokud nevěděl, že jeho původní cena je v tu danou chvíli vyšší, než byla v posledních dnech, naletěl prodejci a zboží zakoupil v domnění, že ušetřil, píše dále web.

Zákazníky čeká několik novinek

Nově se už zákazníci falešných slev bát nemusí. Začala totiž platit novela zákona o ochraně spotřebitele, která má prodejcům ztížit právě uvádění falešných slev, psal o tom web Právní prostor. Obchodníci musí výši slevy odvozovat od nejnižší ceny, za jakou produkt prodávali 30 dnů před zlevněním. Pokud měli zboží v nabídce méně než 30 dnů, musí uvést nejnižší cenu za toto období. Povinností je nově také na produkt uvést jeho původní cenu, píše dále web.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Skončit má jak účelové zvýšení ceny na krátký čas před akcí, tak i nejasnosti o tom, z jaké hodnoty je sleva vypočítána

Změny se dotknou také spotřebitelských recenzí. Nově u nich musí být uvedeno, jakým způsobem se ověřují. V případě, že se nijak neověřují, musí to být viditelně uvedeno. Znamená to, že už nebude recenze pouze zveřejněna bez dalšího vysvětlení,“ uvedl pro Události247 mluvčí České obchodní inspekce Jiří Frölich. Novinkou je i to, že prodejce má povinnost uvést na sebe před uzavřením smlouvy telefonní číslo, případně e-mail, pokud je k dispozici, píše web České obchodní inspekce.

Prodlužuje se i lhůta na odstoupení od smouvy

Nově se také zvyšuje ochrana spotřebitelů při uzavírání smluv mimo prostory obvyklé k podnikání, tedy podomní prodej nebo předváděcí akce. Spotřebitelé budou teď mít více času na to, aby od takovéto smlouvy odstoupili, upozorňuje web České obchodní inspekce. Lhůta pro odstoupení bez udání důvodu se v těchto případech prodlužuje až na 30 dnů ze čtrnácti, jako tomu bylo před účinností novely, uvádí dále ČOI.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Poskytovatel on-line tržiště dále nesmí na přední pozice výsledků vyhledávání za úplatu umístit produkt a zákazníka na reklamu neupozornit

Na falešné slevy si dávám pozor dlouhodobě. Snažím se proto porovnávat ceny v různých internetových obchodech a vybrat si tu nejvýhodnější. Používám k tomu vyhledávače jako například Heuréka a podobně. Zároveň se snažím dávat pozor na falešné nákupní galerie, které přeprodávají nekvalitní zboží z Číny s extrémně dlouhou dodací lhůtou, tím, že nakupuji jen u prověřených prodejců,“ uvedl pro Události247 pan Martin K. z Břeclavi.

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články