Nechutná praxe: Některé obchody prodávaly zákazníkům jídlo prošlé až dva roky

Na tento problém ve svém videu upozornil youtuber Starej Fotr, který se zaměřil na čerstvost potravin v menších obchodech, takzvaných večerkách.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

V České republice se rozmohly obchody, které prodávají prošlé zboží a mezi zákazníky se staly velmi oblíbenými. Lidem takové nákupy nevadí, protože slevy často dosahují i devadesáti procent, informuje web ČT24. Zboží s prošlou minimální trvanlivostí musí být řádně označeno, protože výrobce už neručí za chuťové a výživové kvality, píše ČT24.

Desítky prošlých potravin

Prošlé potraviny ale prodávají i některé obchody, které na to zákazníka vůbec neupozorní. Právě na ně se zaměřil youtuber, který si říká Starej Fotr. Ve svém videu ukázal, kolik takových potravin se prodává. V jedné vietnamské večerce našel například masovou konzervu Pikok původem z Lidlu. Prodávali ji tam za běžnou cenu mezi ostatními. Dokonce podle videa měla ještě cenovkou přelepené a rozmazané datum minimální trvanlivosti.

Čuchnu si k tomu, no, tyto konzervy asi nikdy nevoněly dobře, ale to je síla, jak to smrdí,“ říká Starej Fotr. Dalším úlovkem byla česneková omáčka, která se prodávala spolu s ostatními, až na to, že byla více jak rok prošlá. „Toto je, myslím si, už doslova hazard se zdravím,“ dodává youtuber. V dalších večerkách našel například bonbóny vyrobené v roce 2018 a s datem spotřeby v roce 2022, tedy dva roky prošlé. Tyčinka Corny byla prošlá více než rok. Tyto produkty se přitom prodávaly za plnou cenu, uvádí youtuber ve svém videu.

Několikrát zlevněná pomazánka

Prodejci by tak mohli mít obrovský problém. „Za bezpečnost nabízených potravin vždy ručí prodejce, i když je to zboží s minimální trvanlivosti prošlé. Z pohledu kontrol není žádný rozdíl mezi prodejnou levných potravin a běžnou prodejnou,“ uvedl pro Události247 mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva. Výrobky po datu minimální trvanlivosti se mohou prodávat pouze odděleně a náležitě označené. Totéž ale neplatí pro výrobky s „prošlým datem spotřeby“, připomíná web Český rozhlas.

iZdroj fotografie: abcMedia

Já ráda nakupuji zlevněné potraviny, dají se na tom ušetřit obrovské peníze. Ale dva roky prošlé, to už je nebezpečné pro zdraví,“ řekla Událostem247 Františka Bočková z Hodonína. Prošlé potraviny však prodávaly i známé obchodní řetězce. Například Billa před lety prodávala týden prošlou smetanovou pomazánku Křemílek. Prodavači se přitom nestyděli na její víčko postupně nalepit dvacetiprocentní, pak dokonce padesátiprocentní slevu, psal web iDnes.

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články