1. července skončily nevyžádané telefonáty, které nabízejí zboží nebo služby

Takzvaný telemarketing zakazuje od 1. července novela zákona o elektronických komunikacích. Za porušení budou i pokuty.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Od pátku začala platit novela zákona, ve které je zahrnut i zákaz nevyžádaných telefonátů, tedy zákaz telemarketingu, píše ČT24. Nově je možné kontaktovat pouze účastníky veřejného seznamu, kteří dali svůj výslovný souhlas s kontaktováním za účelem marketingu. Plné znění novely zákona je zveřejněno na webu Českého telekomunikačního úřadu.

Oběťmi byli většinou důvěřiví senioři

Nevyžádané telefonní hovory, ve kterých operátoři nabízeli různé služby, v sobě skrývaly i značná rizika, píše ČT24. Jak dále informuje ČT24, slova „ano“, „přijímám“ nebo „souhlasím“, která oslovený zákazník během hovoru vyslovil, totiž mohla znamenat uzavření smlouvy. Tento způsob prodeje často zneužívali takzvaní ,,šmejdi“, jejich oběťmi byli většinou senioři, uvádí ČT24. Nabízeli jim například smlouvy na změnu dodavatele energií, „výhodné“ investování, nebo nákup léčivých doplňků.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Telefonování

Až do konce května mohli tímto způsobem pracovníci call center opakovaně volat prakticky komukoliv, kdo to výslovně nezakázal, informuje ČT24. Novela však dle ČT24 přináší velmi důležitou a očekávanou změnu. Telemarketing je nově možné využít pouze u těch klientů, kteří jsou uvedeni ve veřejném telefonním seznamu a s kontaktováním za účelem marketingu jednoznačně souhlasí, dodává ČT24.

Budou existovat výjimky

Pro zákazníka je nejjednodušší, aby se obrátil na svého poskytovatele služeb elektronických komunikací, svého operátora, a sdělil mu, jestli chce být vůbec ve veřejném telefonním seznamu uveden. Musí říct, zda souhlasí s těmi marketingovými nabídkami,“ vysvětlila Událostem247 mluvčí Českého telekomunikačního úřadu Tereza Meravá. Nevyžádané hovory mohou lidé nahlásit telekomunikačnímu úřadu, dodává mluvčí pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Operátor

Za porušení pravidel hrozí pokuta až 50 milionů korun. Jak upozorňuje portál Mobilizujeme, všechny tyto hovory po 1. červenci ale nekončí. Novela zákona totiž určuje výjimky, které je mohou i nadále provádět. Týkají se firem, které chtějí kontaktovat své klienty, například banky, operátoři nebo poskytovatele energií, píše dále portál. Důvod takového hovoru ale musí být jiný než marketingová nabídka, informuje ČT24.

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články