Po oznámeném zdražení elektřiny společností ČEZ od 1. 8. ekonomové s jistotou očekávají cenový pohyb vzhůru i u dalších firem. Vybrat si mezi dodavateli je stále obtížnější.
Deník Blesk informoval, že v nejbližších měsících Češi na elektrické energii neušetří. Ceny budou pravděpodobně průběžně zvedat všichni dodavatelé. Už nyní zdražují rychleji než v jiných zemích, kde vlády ceny zafixovaly. S touto informací přišel server Echo24. Ten dále cituje premiéra Fialu, který tvrdí, že fixování cen brání aktivity menších soukromých akcionářů. Řešení pak vidí ve stoprocentním převzetí společnosti ČEZ státem. K tomu ale podle něj nemůže dojít dříve, než za 2 roky, píše dále Echo24.
Platíme násobně vyšší ceny než sousedé
V některých evropských zemích jsou ceny fixované zásahem vlády, uvádí Echo24. Francouzi tak dnes zaplatí 46 eur za MWh elektřiny, Slováci 61 eur. Aktuální cena na našem trhu se pohybuje kolem 220 eur za MWh. Tomáš Pfeiler z investiční společnosti CYRRUS Událostem247 vysvětlil, že levnější ceny na západ od našich hranic si lze vysvětlit tradičně větší důrazností koncových odběratelů, kteří si bedlivěji hlídají dodržování slíbených cen. „Ve Španělsku lidé hned vyšli do ulic a protestovali,“ řekl ekonom pro Události247.
Martin Pražák sleduje pohyb cen energií očima hospodáře zodpovědného za efektivní chod organizace, jejímž je ředitelem – Charity Ostrava. Událostem247 sdělil, že ze současné situace jsou spolu s kolegy značně rozladěni. ,,Jednali s námi (dodavatelé, pozn. red.) o jakémsi navýšení, ale my přece máme zafixované ceny a vycházíme z naší smlouvy. Kterou, jak předpokládám, budou dodržovat obě strany. Nikdo nerozumí tomu, proč to v jiných zemích funguje, a u nás ne,“ podivuje se ředitel pro Události247.
Změna dodavatele nic nevyřeší
Jiří Štverka se rovněž vedle svého soukromého účtu stará i o firemní, podniká totiž jako pivovarník a restauratér. „Ještě než ty cenové výkyvy vloni na podzim začaly, jsem si naštěstí stačil zafixovat ceny, aniž bych tušil, co přijde. Takže nás se to začne týkat, až skončí platnost dosavadní smlouvy. Ale na nějaké nabídky ohledně změny dodavatele, které mi přijdou do schránky, nereflektuju,“ uvádí Štverka pro Události247. Ze stejného důvodu jako Martin Pražák tak neuvažuje o změně dodavatele.
„Sledujeme pohyby na trhu neustále, protože jsme organizace, která spravuje 15 budov a energie jsou dominantní složkou našeho rozpočtu. Ale pozorujeme jen to, že ceny jsou u všech obdobné – respektive jejich pohyb vzhůru,“ konstatuje Pražák. To Událostem247 potvrdil i ekonom Lukáš Kovanda: „Od 1. 8. zdraží ČEZ a následně za největším hráčem pak i všichni ostatní. Taktika lavírování mezi nabídkami těžko povede k úspěchu – změníte dodavatele a ten za měsíc zdraží.“