Opozice kritizuje vládu, že utrácí bez kontroly. Tajně totiž pro uprchlíky uvolnila 4,6 miliardy korun

Uprchlická krize bude stát podle strategie, kterou představila vláda, 54 miliard korun. O náklady bude moci následně žádat Evropskou komisi.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak informuje CNN Prima NEWS, vláda v utajeném režimu rozhodla o uvolnění dalších 4,6 miliardy korun na zvládání uprchlické krize. iDnes píše, že opozice ji za tento postup ostře kritizuje s tím, že vládní kabinet podle ní jen zneužívá současný nouzový stav.

Česko zaplatí za příchod uprchlíků přes 50 miliard

Utajené jednání se konalo už 6. dubna, což podle iDNES také nepřímo potvrdilo i ministerstvo financí. „Můžeme potvrdit, že vláda 6. dubna jednala o vyčlenění částky zhruba ve výši 4,6 miliardy korun z vládní rozpočtové rezervy pro účely zvládnutí uprchlické krize z Ukrajiny. Tyto finanční prostředky by měly být rozpočtovým opatřením převedeny zejména ve prospěch kapitol ministerstev školství, práce a sociálních věcí, vnitra a ministerstva pro místní rozvoj,“ řekl iDNES mluvčí resortu Šimon Blecha.

iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR
Kabinet Petra Fialy

Vláda včera schválila strategické priority pro řešení uprchlické vlny a zřídila funkci národního koordinátora. Jak píší České noviny, dočasně jím bude vicepremiér Vít Rakušan. Podle premiéra Petra Fialy je strategie stále otevřený dokument, který se bude upravovat po diskusi, včetně jednání ve Sněmovně. Koordinátor bude řídit opatření ve spolupráci s resorty, kraji i městy. Zvládnutí uprchlické vlny z Ukrajiny vláda podle Českých novin odhadla na 54 miliard korun.

Kapacity škol už jsou na hraně

Podle nového vládního usnesení má například 1,4 miliardy korun využít resort školství na adaptační aktivity pro děti z Ukrajiny. Začlenění těchto dětí do škol by podle vlády mohlo stát zhruba 12,3 miliardy korun. Jak píší České noviny, kabinet aktuálně počítá s nutností integrace asi 125 tisíc dětí. Při současném množství uprchlíků podle něj dokáže vzdělávací systém situaci s obtížemi zvládnout.

iZdroj fotografie: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR
Poslanecká sněmovna

Ministerstvo školství provedlo na přelomu března a dubna mimořádné šetření s cílem zjistit volné kapacity mateřských a základních škol všech zřizovatelů pro umisťování příchozích dětí z Ukrajiny. Informovalo o tom na svém webu.

Výsledky šetření jsou pro nás mimořádně důležité. Získali jsme díky nim potřebný přehled, se kterým budeme pracovat nejen my, ale i ostatní resorty a regionální samospráva v pokračující integraci ukrajinských dětí do našich škol,“ řekl Událostem247 ministr školství Petr Gazdík. Pokud by do Česka z Ukrajiny přišlo 250 tisíc dětí, kapacity škol by už podle něj nestačily.

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Rostlina, kterou klíšťata k smrti nenávidí. Stačí ji usušit a zalít horkou vodou – domácí účinný repelent je na světě
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Na herpes báječně zabírá i obklad z vaječné skořápky + dalších 6 tipů, jak se ho zbavit rychle a přírodní cestou
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Poznáte, která z žen na tomto obrázku je matkou přítomného dítěte? Tento rébus dělá lidem problémy už léta
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Francouzský odstřelovač se během první světové války ukryl ve falešné koňské mrtvole vedle německých zákopů