„Peníze nedostanete!“ Ministerstvo vnitra bude rozdávat na pražském nádraží letáčky v maďarštině

Resort tak chce motivovat ukrajinské uprchlíky s maďarskými pasy k odjezdu do Maďarska. Na letáčcích bude napsáno, že v Česku finanční ani hmotnou pomoc nedostanou.

i Zdroj fotografie: S vědomím Radka Bartoníčka / Twitter
                   

Hlavní nádraží v Praze už několik týdnů zažívá nápor romských uprchlíků z Ukrajiny, píší SeznamZprávy. V jeho prostorách se zabydleli a přespávají tam. Od pátku mají na situaci dohlížet speciální zdvojené policejní hlídky, píší dále SeznamZprávy. Od příštího týdne by měly lidem, kteří nemají nárok na uprchlickou pomoc, rozdávat i speciální letáky psané v maďarštině, informují SeznamZprávy.

Letáčky jsou zatím ve fázi příprav

Server dále uvádí, že speciální hlídku má tvořit policista v civilu a pracovník romské neziskové organizace. Budou mít za úkol informovat o možnostech uprchlíky, kteří nemají v Česku nárok na dávky ani na žádnou jinou pomoc. Ministr vnitra Vít Rakušan pro Seznam Zprávy vysvětlil, že policista bude v civilu proto, aby nebudil negativní emoce. Resort také chystá maďarsky psané informační letáčky. Budou je dostávat ti, kteří mají i maďarský pas.

iZdroj fotografie: Galaxy 2022 / Creative Commons / CC BY-SA
Ukrajinští uprchlíci na hlavním nádraží

V takovém případě totiž nemohou v Česku získat status uprchlíka. Mluvčí ministra vnitra Jakub Veinlich Událostem247 řekl, jak by měly letáčky vypadat: „Zatím se to ještě ladí. Odborníci mají jasně říct, jaké informace jsou tam potřeba, protože je jich velmi mnoho. Leták by měl ale obsahovat to, že pokud mají uprchlíci maďarské občanství, tak tu pro ně pomoc není. Měli by se ale dozvědět, na jaké dávky mají nárok v Maďarsku.“

Měli by nasednout na vlak a odjet domů

Rakušan Seznam Zprávám uvedl, že aktuálně jsou na hlavním nádraží v Praze tři typy uprchlíků. První jsou ti, kteří sice dostali dočasnou ochranu, ale na hlavní nádraží se i přesto vrátili. Druhou skupinu tvoří lidé, kteří mají nárok čekat na lustraci, zda mají jen ukrajinské občanství. Třetí skupina pak nemá nárok na nic. „Snažíme se jim pomoci jídlem a podobně, ale musíme je motivovat, aby v České republice nebyli, protože jim to žádný finanční ani materiální bonus nepřinese,“ opověděl ministr vnitra na dotaz Seznamu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Uprchlíci z Ukrajiny

Nemůžete člověka se statusem uprchlíka nutit, kam půjde,“ řekl pro CNN Prima NEWS starosta Prahy 13 a zastupitel hlavního města David Vodrážka. Pokud jde ale o běžence z Maďarska, měli by podle Vodrážky nasednout na vlak a jet domů. Praha vybudovala pro uprchlíky v Tróji stanové městečko, které mělo sloužit jako úleva pro hlavní nádraží, informuje CNN Prima NEWS. Azyl v něm zatím našly desítky lidí včetně rodin, píše CNN Prima NEWS.

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články