Pero na psaní jako smrtící zbraň: V Česku se objevila psací potřeba, která může člověka připravit o život

Na trhu se nedávno objevilo nebezpečné kreslící pero, které může způsobit i smrt.

i Zdroj fotografie: Luvoedai GOAEFUOOKA / Creative Commons / CC-BY
                   

O tom, že se do prodeje dostaly nebezpečné hračky či jiné věci, informují Události247 poměrně často. Psali jsme například o nebezpečné plastové čelence, ve které bylo zjištěno mnohonásobné překročení obsahu olova, což pro děti může znamenat zdravotní riziko. Teď však bylo k dostání 3D pero, se kterým se dají vyrábět prostorové modely pouhým kreslením. Před výrobkem varuje Česká obchodní inspekce.

Pero je ještě k dostání

Jedná se o výrobek, který se prodává pod názvem Pero 3D PEN-2 + sada náplní 155m modrá, model 9620. „Bylo zjištěno vážné riziko úrazu elektrickým proudem až smrti uživatele tím, že se dotkne sekundárního konektoru napájecího adaptéru, na kterém se v důsledku průrazu nedostatečné izolace mezi primární a sekundární částí adaptéru objeví nebezpečné síťové napětí 230 V. Dále bylo zjištěno nevyhovující značení výrobku, nebylo uvedeno obchodní jméno a kontaktní adresa výrobce,“ uvedl pro Události247 mluvčí inspekce Jiří Frölich.

iZdroj fotografie: ČOI
Pero, které neprošlo kontrolou

Výrobek už byl nahlášen kontaktnímu bodu na Ministerstvu průmyslu a obchodu a informace o něm byly zveřejněny v systému Safety Gate,“ dodal mluvčí pro Události247. Jak upozornil web Hanácké novinky, výrobek je však stále v prodeji na některých e-shopech a zákazníci by proto měli být obzvlášť pozorní a opatrní na to, co si objednávají. Riziko hrozí, že by rodiče mohli toto zboží objednat například pro své děti.

Nebezpečné hračky nejsou ničím výjimečným

Tak tohle je pro mne důležitá informace, protože mám osmiletou dceru, která ráda kreslí a baví ji vyrábět různé ozdoby. O koupi 3D pera jsem uvažovala, ovšem není to úplně levná záležitost a nemohu si jen tak dovolit kupovat výrobek za několik stovek jen tak, pro radost,“ řekla Událostem247 Jarmila Kočková z Moravských Budějovic, která teď bude muset vymyslet pro dceru jiný dárek k narozeninám.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Česká obchodní inspekce (ČOI) průběžně celý rok vydává varování před nebezpečnými výrobky, které zakázala prodávat, protože lidem mohou ublížit. V přehledu jednoznačně dominují hračky

Česká obchodní inspekce informuje nejen o závadných hračkách. Nedávno upozornila také na nebezpečný výrobek, který se prodával pod názvem Magnetické kuličky Neocube v dárkovém balení, model BY-1C5NI. U testované hračky byly několikanásobně překročeny hodnoty magnetického toku. V případě, kdy dítě polkne větší množství magnetických kuliček, může dojít k poranění jeho trávicího traktu, píše se dále na webu ČOI.

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
S ucpanými tepnami zatočí obyčejný citron: Snižuje záněty, funguje i cholesterol
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety