Zdražování není ještě zdaleka u konce. Po plynu a elektřině si tento rok Češi připlatí také za pitnou vodu. Výsledná cena se bude lišit podle regionů.
Zatímco loni byla průměrná cena jednoho kubíku zhruba 93 korun, letos už je to okolo stokoruny. Jde ale o celorepublikový průměr, informoval o tom Český rozhlas. Ceny vodného a stočného se totiž dost výrazně liší podle jednotlivých regionů. Zatímco v Jindřichově Hradci je to přes 79 korun, například v Příbrami už je to podle webu Sdružení oboru vodovodů a kanalizací přes 120 korun.
Čeká nás zdražení o desítky procent
Podle ředitele Sdružení oboru vodovodů a kanalizací Viléma Žáka navýšily ceny téměř všechny podniky. „Samozřejmě většina vodárenských společností zdražuje. Když se podíváte na růst cen energií, ale i dalších komodit. Vodárenské společnosti nakupují chemické přípravky, tak tam jsou meziroční nárůsty cen v řádu desítek procent,“ vysvětlil pro Český rozhlas. Zvýšení cen by přitom mohlo být ještě větší, protože od května 2020 se snížila daň z 15 na 10 procent.
Vodu zdražují i opravy vodovodů a kanalizací. Historicky nejvyšší částku do vodárenské infrastruktury však naplánovala Praha, zhruba dvě a tři čtvrtě miliardy, píše dále Český rozhlas. „V roce 1990 Pražané za kubík vody platili 80 haléřů, v roce 2000 to bylo necelých 33 korun za tisíc litrů vody a letos už to máme 108 korun za tisíc litrů vody,“ uvedl už dříve pro Český rozhlas mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek.
Domácnosti mohou požádat o pomoc
Vláda se snaží domácnostem se zdražováním pomoci různými příspěvky, Události247 psaly zde. Na webu Deštníkprotidrahotě najdou lidé o příspěvcích podrobnější informace. Ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací České republiky Vilém Žák pro portál Naše voda uvedl, že vodné a stočné může v některých vodárenských společnostech příští rok podražit oproti letošku o více než 20 procent.
„Nárůst cen záleží na lokalitě, ale samozřejmě se najdou i místa, kde to zdražení může být velmi výrazné,“ uvedl pro Události247 ekonom Štěpán Křeček. „Do určité míry je také potřeba posuzovat, jaká je kvalita vody v jednotlivých částech České republiky. Tvrdá voda může v domácnostech i poškozovat spotřebiče. Základní infrastruktura se z velké části zprivatizovala, a tak všechny obce bohužel nemají kontrolu nad cenou vody,“ doplnil ekonom pro Události247.