Počasí komplikuje dopravu v Česku. Kvůli vytrvalému dešti hrozí také povodně

Dubnové počasí opravdu odpovídá názvu aprílové. Chvíli slunce, chvíli zataženo a vytrvalý déšť. Můžou se zvedat hladiny řek.

i Zdroj fotografie: Jiří Sedláček / Creative Commons / CC BY
                   

Během noci na pátek začalo na většině republiky vydatně a trvale pršet. Nejvíce srážek má podle meteorologů spadnout v centrální a jižní části republiky, kde se mohou zvedat hladiny některých řek. Prvního povodňového stupně by mohly dosáhnout menší přítoky středního Labe, povodí Sázavy, Lužnice, Dyje a Berounky, psal o tom web ČT24.

Nejvíce problémů způsobí sníh

Nejsilněji od pátečního rána prší na území jižní části Moravy, kde také nastaly dopravní komplikace. V Brně museli kvůli vodní laguně strážníci na několik hodin uzavřít Hradeckou ulici. Informovali o tom na Twitteru. Na Šumavě sněží, meteorologové očekávají, že tam napadne až 15 centimetrů sněhu, doplňuje web iDnes. Při cestování meteorologové doporučují sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně.

Za deště totiž hrozí snížená viditelnost a riziko aquaplaningu, píše Český hydrometeorologický ústav. Vítr, který foukal v posledních dnech, by měl být už jen velmi mírný. „Největším problémem budou sněhové srážky, které se budou vyskytovat už od nadmořské výšky 400 metrů nad mořem, a to v krajích Jihočeský, Karlovarský, Českomoravská vrchovina, a také v kraji Plzeňském,“ uvedla pro Události247 meteoroložka Dagmar Honsová.

Tepleji by mělo být koncem příštího týdne

Teploty se v nadcházejících dnech budou pohybovat okolo 10 stupňů Celsia. Při trvalejších srážkách však jen okolo šesti, uvádí meteorologové na svém webu. Oteplovat by se mohlo začít od pondělka, kdy by se měly teploty pohybovat mezi 11 až 15 stupni. O příštím víkendu by už mohlo přijít opravdové jaro. Teploty se mají podle webu CHMÚ dostat až na 17 stupňů Celsia.

iZdroj fotografie: abcMedia
Teploty půjdou pozvolna nahoru a oblačnosti i srážek bude ubývat

To, že letošní duben je opravdu chladný, dokazuje statistika webu Jankovič. Od 13. do 15. dubna 2022 totiž bylo opravdu velmi hezky a teploty se pohybovaly mezi 20 až 23 stupni. O rok dříve však bylo v tomto období podle webu jen okolo osmi stupňů Celsia. Nejchladnější duben byl zaznamenán v roce 1839, kdy byla průměrná teplota 4,8 °C a naopak nejteplejší duben byl v roce 1800, kdy se průměrná teplota vyšplhala na 16,2 stupně, uvádí web Treking.

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články