Pokutu až milion korun mohou uložit inspektoři ČOI za realizaci předem neohlášené prodejní akce, kterou takzvaný šmejdi nedávno podnikli.
Lidé, pro které se už vžil pojem šmejdi, se znovu pokoušejí obohatit především na důvěřivých seniorech. Podle TN hledají nové způsoby a inovují staré metody. Jedné z „novinek“ si všimly TN. Zveřejnily praktiky firmy, jejíž zástupci pod záminkou zdravotního měření zvou seniory na předváděcí akce. Tam jim prodávají drahé doplňky. Stále přitom není jasné, jak se prodejci dostali ke kontaktům na důchodce, doplňují TN.
Většinou se nejedná o trestný čin
Policejní mluvčí Ondřej Moravčík Událostem247 vysvětlil, že oblast působnosti šmejdů vesměs nespadá pod pravomoc policistů. Nejedná se totiž většinou o trestný čin, ale o záležitost, jaké řeší Česká obchodní inspekce (ČOI). „Jdete někam pod nějakou záminkou a tam vám pak nabídnou něco jiného. Ale nikdo na vás neklečí a netlačí vás k podepsání smlouvy, jinak že vám ublíží. Pak to není případ pro policii, nýbrž pro ČOI,“ řekl Moravčík.
Manažer Jan Faltys nemá se šmejdy přímou zkušenost. Událostem247 ale vylíčil, jak pomohl kamarádovi, kterému prolomili facebookový účet. „Přišel mi prapodivný vzkaz s prosbou o peníze a řadě jeho dalších přátel taky. Pan Horyna je akademický malíř, velmi aktivní i v sedmasedmdesáti letech a kontaktů má hodně. Je mezi nimi spousta seniorů. Já jsem snadno odhalil, že něco není košer, ale mnozí starší lidé asi nemají šanci.“
Oznámit podezřelou prodejní akci v předstihu
Mluvčí České obchodní inspekce ČOI Jiří Fröhlich Událostem247 vylíčil nejefektivnější postup boje proti šmejdům. Zásadně důležité je podle něj oznámit podezřelou pozvánku v předstihu – inspektoři nemohou vyšetřovat událost, která již proběhla. „Zaznamenali jsme dvě podání spotřebitelů. Podvodníci se vydávali za IKEM a pozvali je na konkrétní adresu na pražské Evropské ulici. Bohužel jsme nedostali podnět tzv. ,do budoucna’ a tak jsme nemohli konat.“
Na celé Evropské ulici ovšem na příslušnou dobu žádná předváděcí akce nahlášena nebyla. Jak Fröhlich dále Událostem247 vysvětlil, ohlašovací povinnost platí pro každou akci, na kterou se sezvou účastníci. „My nezkontrolujeme obsah těch ,potravinových doplňků’, to je v gesci Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Ale za pořádání neohlášené akce mohou inspektoři uvalit sankci až milion korun.“