Čechům přestanou chodit důchody: O všem je rozhodnuto, už brzy se vše změní k nepoznání

Senioři by si měli své peníze na každý měsíc pořádně rozpočítat, aby vyšli. Peníze jim totiž budou chodit jinak, než byli dosud zvyklí.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

O změnách týkajících se důchodů informujeme na Událostech247 pravidelně. Teď se důchody vyplácejí dopředu, takže senior s výplatním termínem 12. den v měsíci dostává peníze na období od 12. dne aktuálního měsíce do 11. dne následujícího. Výplatní termíny jsou stanoveny v sudé dny mezi 2. až 24. dnem. Psali jsme také o tom, že poslanecká sněmovna schválila v důchodech několik změn.

Konec „klouzavého měsíce

Od poloviny roku 2025 si senioři budou muset zvyknout na novinku. Důchody už totiž budou chodit jinak, než byli zvyklí. Stát už je totiž nebude vyplácet předem v pravidelných měsíčních lhůtách, jako je tomu dosud, ale pro daný kalendářní měsíc. Tedy od prvního dne kalendářního měsíce do posledního. Psal o tom web iDnes. Nový termín bude určen tak, aby spadal do první poloviny kalendářního měsíce. 

Vláda vše potvrdila: Důchody už Čechům nepřijdou. Vše se změní k nepoznání

V ideálním případě tak senior své peníze dostane na sudé dny od 6. do 12., maximálně do 14. dne v měsíci. O tom, který den je pro konkrétního penzistu výplatním, rozhoduje Česká správa sociálního zabezpečení. Příjemce důchodu tento termín ovlivnit nemůže, píše dále iDnes. Správa při přidělování termínu zohledňuje možnosti České pošty, která důchody doručuje. Proto, aby zvládla obsloužit ty příjemce důchodu, kteří si dávku vyzvedávají v hotovosti, není možné zavést pouze jeden výplatní den.

Změny čekají i pozůstalé

Nemám s tím problém, liší se to přece jen o pár dnů, to ani nestojí za řeč,“ řekla Událostem247 paní Evelína z Břeclavi. Důvodem, proč se důchody budou nově vyplácet až od poloviny roku 2025, je nedostatek kapacity České správy sociálního zabezpečení. Ta totiž ještě v tomto roce bude muset technicky zvládnout zvýšení důchodu za vychované děti. „Nebude to jednoduché, a proto se navrhuje neprovádět v průběhu roku 2023 žádné další zásadní změny,“ cituje důvodovou zprávu k novele iDnes. 

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Důchody budou seniorům od poloviny roku 2025 chodit v jiné dny, než jsou nyní zvyklí

Změna systému ovlivní také i situaci, kdy důchodce zemře v průběhu kalendářního měsíce. Nově se totiž předpokládá, že pokud jsou splněny podmínky pro nárok na důchod a jeho výplatu k prvnímu dni kalendářního měsíce, penze se nekrátí, a pozůstalí tak mají nárok na plnou výplatu za tento měsíc. Všechny tyto změny mají za cíl zjednodušit a zefektivnit systém výplat důchodů a zajistit rovnoměrný průběh plateb během roku.  

Co si o zmíněné novince v důchodech myslíte? O váš názor se s námi podělte v komentářích dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články