Uprchlíci v Česku čelí podvodům s vízy i kuplířství. Policie dostala už stovky podnětů

Policie v Česku řeší už 138 trestních řízení, která souvisejí s válkou na Ukrajině. Dalších asi 600 různých podnětů policisté aktuálně vyhodnocují.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ministr vnitra Vít Rakušan pro Český rozhlas uvedl, že ne všechna trestní řízení se však týkají schvalování invaze. Velké množství z nich prý souvisí s případy zneužívání situace uprchlíků z Ukrajiny. Rakušan také v nedělní televizní debatě uvedl, že jeho resort už za zvládání migrace z Ukrajiny zaplatil 10 miliard korun.

Největší část tvoří trestné činy z nenávisti

Ministr pro ČT upřesnil, že trestní řízení se týkají komplexně nejrůznější kriminality spojené s příchodem Ukrajinců do České republiky: „V některých případech je to opravdu zneužívání situace uprchlíků.“ Podle odhadů je v Česku už zhruba 300 tisíc uprchlíků. OSN přinesla informaci, že z Ukrajiny od začátku ruské invaze, tedy od 24. února ,uprchly více než čtyři miliony lidí, zhruba polovina z nich odešla do Polska.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ukrajinští uprchlíci

Mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík Událostem247 řekl, že policie k pátku evidovala téměř šest set podnětů, které mají souvislost s děním na Ukrajině. „Trestní řízení bylo zahájeno ve 138 případech. Z toho čtyři desítky tvoří trestné činy z nenávisti, tedy například adorování postupu ruských vojsk nebo písemné útoky proti Ukrajincům. Zbývající případy se týkají majetkových trestných činů nebo třeba sprejerství,“ doplnil s tím, že dalšími případy z podnětů se policie zabývá.

Policisté musí na přesčasy

Rakušan konkrétní trestné činy více přiblížil: „Potenciální okruhy trestné činnosti související s Ukrajinou jsou nějaké podvody s vízy, kuplířství, což je nebezpečnější záležitost. Mohou to být podvody, které se týkají nesměnitelnosti ukrajinské měny a podobně.“ Ministr doplnil, že policie monitoruje místa s největším výskytem ukrajinských uprchlíků a snaží se předcházet tomu, aby k podobným trestným činům nebo přestupkům vůbec docházelo.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Uprchlíci

Přesčasy policistů by se podle ministra měly zaplatit z peněz, které byly vyčleněny na odměny v rámci českého předsednictví Evropské unie a z rozpočtových rezerv policie. Následně chce, aby byla situace zohledněna při novele rozpočtu poté, co budou známy skutečné náklady. Trestných činů, které mají na svědomí uprchlíci z Ukrajiny, je podle Rakušana naprosté minimum. Policie žádný závažný trestný čin neeviduje.

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články