Pořadatelé adventních trhů jsou stále bez kompenzací. Ztráty počítají na stovky milionů

Finanční kompenzace kvůli zakázaným vánočním trhům se ukázaly jako prázdné sliby končící vlády. Pořadatelé nyní jednají s novou vládou a doufají v rychlou pomoc.

i Zdroj fotografie: Juandev / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Pár hodin před zahájením letošních vánočních trhů se jejich organizátoři dozvěděli, že vláda konání trhů zakázala. Pořadatelé i stánkaři tak nyní bojují o přežití. Ani po více než měsíci přitom od státu nedostali žádnou podporu, což je pro některé drobné prodejce téměř likvidační.

Ministr Havlíček sliboval nesplnitelné

Nejhůře jsou na tom ti, kteří nařízení vlády nijak neobešli. „Drobní výrobci, kteří své sezónní výrobky vytvářeli měsíce i prodejci, kteří nakoupili vánoční zboží, zůstali bez možnosti prodeje, bez příjmů, s nepokrytými ztrátami. Mnohdy jsou to celé rodiny, které si na vánočních trzích vydělávají na živobytí na několik následujících měsíců,“ upřesňuje pro Události247 Jaroslav Strohschneider, pořadatel vánočních trhů v Plzni. Celkové škody pořadatelů i prodejců jsou pak v řádech stovek milionů korun.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Uzavřené trhy

Po zákazu trhů začali pořadatelé jednat s končící vládou, která jim úhrady způsobených ztrát slíbila. Žádné kompenzace ale dosud nedostali. Od končícího ministra Havlíčka jsme dostávali pouze odpovědi, že vypsání kompenzací podmiňují schválením rozpočtu navrženého původní vládou, a to i přesto, že nastupující vláda jednoznačně uvedla, že takto navržený rozpočet neschválí. Ministr Havlíček tedy sliboval něco, co již od začátku musel vědět, že nelze splnit,“ řekla za pořadatele adventních trhů v Českých Budějovicích Lenka Střítecká.

Pořadatelé tak nyní spoléhají na domluvu s novou vládou Petra Fialy. „Ministr financí Zbyněk Stanjura nám náhradu škod přislíbil. Na společném jednání jsme k plánovaným kompenzacím uvedli naše připomínky. Nyní čekáme na vyjádření ministerstva. Tento týden máme naplánované další jednání a doufáme, že už se věci konečně posunou,“ doplnila Střítecká. Pořadatelům se totiž hromadí faktury, které už mnohdy nemají z čeho zaplatit.

Prodejci využili venkovní zahrádky, ztráty jsou i tak vysoké

Jedním ze zasažených podnikatelů je i Jan Vlachynský, spolumajitel brněnských podniků Bar, který neexistuje nebo Super Panda Circus. Jeho firma měla mít na vánočních trzích několik stánků se známou specialitou – svařeným alkoholickým drinkem Turbomoštem. Na vánoční období jsme najali asi 120 lidí, téměř všechny jsme ale po zákazu trhů museli propustit. Velmi těžce nás zasáhla i zkrácená otevírací doba našich barů, takže máme opravdu vysoké ztráty. Odhadujeme je na zhruba 10 milionů korun,“ uvedl Vlachynský.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Prodejci v době před pandemií

I on přitom nejvíce kritizuje, že zákaz trhů přišel až na poslední chvíli, kdy už bylo vše domluvené a nachystané. Částečně jim ale pomohli třeba otevřené zimní zahrádky, které město mimořádně povolilo také v zimním období. V Brně přitom vymysleli i další nezvyklou podporu trhovců – takzvané virtuální adventní trhy. Na jejich webu lidé najdou klasické náměstí se stánky, v nichž je možné dostat se na e-shopy jednotlivých trhovců.

Nabídka zboží je přitom stejná, jako u klasických trhů. Nabízí zde hlavně řemeslné výrobky, ale také jídlo či nápoje s rozvozem. „Virtuální brněnské trhy navštívilo už přes 60 tisíc lidí. Spokojení jsou s nimi i prodejci, kteří nám hlásí vyšší prodeje na svých e-shopech,“ uvedla za pořadatelskou firmu Promo Planet Eva Skácelová. Projekt přitom neskončí ani po Vánocích. V plánu je jeho další rozšiřování o nové prodejce i úprava vizuální podoby, aby mohl sloužit třeba slavnostem vína.

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Jan Boháč
Autor článku

Jan Boháč

Zobrazit další články