Závadné kuřecí z Polska: Češi ho mohou mít doma

Potravinářská komora ČR sleduje kauzu závadného polského kuřecího masa od konce loňského roku. V Česku je zatím klid, ČOI však zostřuje dohled nad tímto sortimentem.

i Zdroj fotografie: SZPI
                   

Polská kuřata krmili technickými tuky, píše o tom iDnes. Některá z nich se mohla dostat i k českým strávníkům. Experti se toho údajně obávají už od konce loňského roku. Tehdy Potravinářská komora ČR oznámila podvody, které podle polské policie spáchala firma z Poznaně, píše iDnes. Ta měla falšovat doklady a prodávat výrobcům krmiv v potravinářství zakázané technické tuky. Češi si přitom zvykli houfně jezdit do Polska pro pohonné hmoty, ale i základní potraviny, dodávají Seznam Zprávy.

Zákazníkům polské kuře nevadí

Nepatřím k těm, kdo pravidelně jezdí do Polska na nákupy, jen abych ušetřila. Ale když pořádají kolegyně hromadný nakupovací výlet, ráda se přidám,“ odpovídá na dotaz Událostí247 devětatřicetiletá samoživitelka Andrea Černá. S kvalitou kuřat nakoupených v obchodech na polské straně příhraničí žádný problém nezaznamenala. „Stejně tak jako mně, zřejmě lidi zatím nenapadlo zkoumat, čím jsou krmena ta naše česká kuřata,“ říká pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Jako v „devadesátkách“ se nyní jezdí za levnými nákupy do Polska

Já, i když to mám z Orlové blízko, do Polska nejezdím. Ale tchán ano, a vím, že i kuřata někdy přiveze. Ale nikdy si nestěžoval. Myslím, že vůbec nezaznamenal žádný rozdíl mezi polským a českým kuřecím masem,“ řekl Událostem247 třicetiletý televizní pracovník Ondřej Zamiška. Provozovatel pivního baru Josef Moškoř se přidává: „Jezdívám do Polska pro naftu a nakupuju pro domácnost i hospodu. Proč ne, mám to za rohem a levnější,“ řekl Událostem247.

Nešetřeme za cenu zdravotních rizik

Češi se při rekordní inflaci přeneseně vrátili k devadesátým letům a znovu objevili „kouzlo“ polských nákupů, píší Seznam Zprávy. Trend takovéto cesty k šetření potvrdil Událostem247 i ekonom Štěpán Křeček. „Bohužel, vloni došlo k největšímu propadu reálných mezd obyvatelstva v novodobé historii. Mnozí lidé teď koukají na každou korunu. Orientují se více na cenu, než na kvalitu. Registrujeme nárůst zájmu o akční nabídky,“ doplnil ekonom.

iZdroj fotografie: abcMedia
Drahota v obchodech je evidentní, všimnout si toho musel i ten, kdo ceny příliš nesleduje

Lidé se naučili nakupovat to opravdu nejlevnější z daného sortimentu,“ pokračuje Křeček. „Když navíc lidé bydlí v pohraničí, můžou využít aktuálního silného kurzu koruny a levnějších cen v některých zahraničních obchodech. Jakmile nakupují v cizině, už to nemá na starosti česká obchodní inspekce. Mohou se na to vztahovat jiná pravidla ohledně kvality. Dávejme pozor, abychom kvůli nízké ceně nekupovali závadné produkty,“ uzavírá expert pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
S ucpanými tepnami zatočí obyčejný citron: Snižuje záněty, funguje i cholesterol
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety