Fiala je v izolaci. Zastupuje ho Vít Rakušan. Jeho absence prý vládu neoslabí

Premiér je pozitivní na covid, ale k pracovním povinnostem se chce co nejdříve vrátit, alespoň z domova.

i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

Od včerejšího ranního testu je premiér Petr Fiala (ODS) v sedmidenní izolaci. Předseda vlády to napsal na svém twitterovém účtu s tím, že se k pracovnímu programu chce vrátit, co nejdříve to bude možné, alespoň prostřednictvím práce z domova. Strakova akademie ruší program, který předseda vlády může absolvovat pouze osobně, informoval Deník.

Do práce, jak jen to půjde

„Dnes ráno mi vyšel pozitivní výsledek testu na covid. Nyní mne samozřejmě čeká sedmidenní izolace. K pracovnímu programu se chci vrátit co nejdříve to půjde, alespoň z domova,“ uvedl premiér. Ve Sněmovně jej při jednání o prodloužení nouzovém stavu zastoupil vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), napsaly Novinky.

Kabinet přesto protlačil svůj návrh na prodloužení nouzového stavu. Fiala měl však v plánu řadu dalších pracovních schůzek. Jednou z nich bylo i jednání koaličních elit ohledně vládních opatření proti inflaci a růstu cen energií. Za týden se navíc chystá na jednání s německým kancléřem Olafem Scholzem.

Nakažených je více

Podle mluvčího kabinetu Václava Smolky vypadnou z premiérova programu zatím jen ty akce, které lze absolvovat pouze osobně. Na schůzi vlády, či včerejší koaliční jednání, nemá podle Smolky premiérova absence vliv. Například před dvěma týdny se také jednání neúčastnil, kvůli cestě do Kyjeva. Zastoupil ho vicepremiér Vít Rakušan (STAN).

iZdroj fotografie: Česká pirátská strana
Vít Rakušan

Podle tiskového mluvčího TOP 09 Jana Kocourka je situace pod kontrolou. „U nás v TOP 09 zatím nikdo nakažený není,“ uvedl pro Události247 s tím, že si nemyslí, že by absence premiéra nějak ochromila koalici při hlasování.

Šéf vlády však není jediný nakažený ve Sněmovně. Také část poslaneckého klubu ANO je pozitivní na koronavirus. Alena Schillerová jedná o proticovidových opatřeních v prostorách dolní komory. Koaliční STAN, Piráti a KDU-ČSL podle mluvčí jejich stran neevidují žádné poslance s covidem-19. Naopak hnutí ANO eviduje několik nákaz. „Máme hodně nemocných poslanců. Neřeknu přesně, kolik z nich má covid, a kolik ne. Část mi volala nebo psala, že je pozitivní,“ uvedla Schillerová.

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články