I když policie opakovaně varuje před tím, aby lidé nebyli důvěřiví a neposkytovali své citlivé osobní údaje, přesto obětí podvodů přibývá.
Ministerstvo práce a sociálních věcí varuje před podvodnými weby, které se tváří jako stránky úřadu a nabízejí falešné formuláře k příspěvku na bydlení. Informuje o tom web iDnes. Pokud se lidé přihlásí bankovní identitou, může se jim stát, že přijdou o peníze, které si spoří na svých účtech, píše dále iDnes.
Je potřeba si odkazy dobře zkontrolovat
Podvody už vyšetřuje policie, desítky falešných webů se podařilo zablokovat. Ministerstvo to uvedlo v tiskové zprávě. Pozor je potřeba dávat na web, který vypadá jako oficiální stránka MPSV. Odkaz na něj lidé často dostávají prostřednictvím SMS nebo e-mailem. Tento falešný web je vybízí, aby si vyplnili žádost o příspěvek na bydlení a přihlásili se bankovní identitou, píše dále iDnes.
Ministerstvo připomíná, že jediné jeho oficiální stránky mají doménu mpsv.cz, oficiální formulář k příspěvku na bydlení je k dispozici zde. „Rád bych apeloval na všechny, aby před otevřením jakékoliv adresy raději dvakrát zkontrolovali, zda se opravdu pohybují na oficiálních stránkách ministerstva. Potenciálním příjemcům rozešleme SMS, které přijdou od odesílatele označeného jako MPSV JENDA,“ cituje web Peníze náměstka pro informační technologie Karla Trpkoše.
Policie řeší desítky případů týdně
Několik internetových podvodů oznámili lidé jen za minulý čtvrtek v Královéhradeckém kraji. Celkem při nich lidé přišli o téměř milion korun. „Policisté v Trutnově, Jičíně a v Hradci Králové zdokumentovali minulý týden ve čtvrtek pět obdobných podvodů. Nejmenší odčerpaná částka z účtu poškozeného byla 23 tisíc korun. Naopak nejvyšší činila 386 tisíc,“ řekla Událostem247 policejní mluvčí Šárka Pižlová.
Obětí podvodníků se stala také 46letá žena z Olomouce. Na mobil jí přišla SMS zpráva s textem „Příspěvky na bydlení získat“ s přiloženým odkazem, informoval o tom Olomoucký deník. „Po kliknutí na odkaz byla žena automaticky přesměrována na stránky své banky, kde se pomocí přístupových údajů přihlásila do bankovnictví a heslo potvrdila otiskem prstu. Po chvíli zjistila, že jí z konta zmizelo téměř jedenáct tisíc korun,“ popsala pro Olomoucký deník policejní mluvčí Petra Vaňharová.