Rozdíly mezi platy některých profesí jsou velké. A ne vždy platí pravidlo, že čím vyšší vzdělání, tím více peněz člověk v práci dostává.
Průměrná mzda v Česku v polovině letošního roku činila 45 854 korun, uvádí web České noviny. Vůbec nejvyšší výplaty dostávali nepřekvapivě zaměstnanci v Praze. Zde průměr dosahoval dokonce 56 144 korun. Jak ale vyplývá už z definice slova průměr, je zde také mnoho lidí, kteří v práci berou méně, anebo naopak více.
O některé pracovníky je velký zájem
Jak píše web Aktuálně, nejlépe placenou profesí je v Česku řízení letového provozu. Lidé, kteří ji vykonávají, pobírají v průměru 215 tisíc korun měsíčně. Dobře placení jsou dlouhodobě rovněž lidé pracující v IT. A velmi pěkné výdělky mají v práci také třeba ti, kteří pracují v oblasti financí či pojišťovnictví. Obecně pak platí, že platy rostou s vyšším dosaženým vzděláním, dodává web Deník. To však nemusí nutně platit vždy.
Existuje celá řada profesí, které jsou velmi žádané a množství lidí, kteří je dělají, je velmi malé. Díky tomuto nepoměru mezi nabídkou a poptávkou pak dochází k tomu, že jsou tyto práce velmi dobře placené. Příkladem jsou někteří řemeslníci.
Za tuto práci mohou lidé pobírat královské peníze
Jak píše web Novinky, například obkladači si v Česku mohou vydělat i 300 tisíc korun měsíčně. A na podobně vysoké výdělky si mohou přijít i další řemeslníci. Jak pro web Novinky uvedl ředitele Střední odborné školy Jarov Miloslav Janeček, dobře placeni jsou také třeba svářeči.
Na závěr ještě dodejme, že existují i další způsoby, jak si mohou lidé přijít na nemalé peníze. Jedním z nich je vycestovat za prací do zahraničí. Jak již dříve psaly Události247, rozdíly ve výdělcích mohou být skutečně markantní. Dokazuje to příklad svářeče, který si prací ve Švédsku dokáže vydělat i desetinásobek toho, co dostával za totožnou práci na Slovensku.