Rakousko bylo první zemí Evropy, která všeobecnou očkovací povinnost v souvislosti s covidem začala zavádět. Lidé proti očkování ve velkém protestovali. Situaci zhodnotí v létě.
Sousední země oznámila, že ruší zákon o povinnosti očkování proti covidu a odloží jeho vymáhání. Jak připomíná CNN Prima NEWS, tato povinnost měla původně začít platit v polovině března. Překvapivé rozhodnutí oznámili rakouský ministr zdravotnictví Johannes Rauch a ministryně pro ústavní záležitosti Karoline Edtstadlerová.
Velké plány a teď fiasko
Rakousko zatím jen formálně zavedlo očkovací povinnost od 5. února. V první fázi však její nedodržování nijak netrestalo. Naplno se mělo začít s uplatňováním zákona až příští týden, úřady ale nakonec pokuty za odmítání vakcinace ukládat nebudou. Rakousko přitom bylo první zemí v Evropě, která všeobecnou očkovací povinnost v souvislosti s covidem chtěla zavést. Rakouská vláda oznámila plán zavedení povinného očkování už v listopadu spolu se zpřísněním protiepidemických opatření.
Karoline Edtstadlerová po jednání vlády uvedla: „Po konzultacích s ministrem zdravotnictví jsme se rozhodli, že se budeme samozřejmě držet toho, co říká odborná komise, pozastavíme povinné očkování,“ informuje o tom Refresher. Doplnila také, že při převládající variantě omikron už není očkovací povinnost přiměřeným opatřením. Od 16. března přitom měla hrozit ve zjednodušeném řízení pokuta do 600 eur, tedy téměř 15 400 korun. V řádném procesu pak až do 3 600 eur.
Zájem o očkování upadá
Oznámení rakouské vlády přišlo v den, kdy země zaznamenala rekordních 47 795 nových případů covidu, což je nejvíc od začátku epidemie. Mimo to přibylo také 42 úmrtí pacientů s covidem, takže Rakousko od začátku pandemie eviduje dohromady 15 113 zemřelých. Minulou sobotu tamní vláda zrušila téměř všechna zbývající protiepidemická opatření, takže znovu otevřít mohly například noční podniky. V devítimilionovém Rakousku je proti covidu naočkováno zhruba 70 procent obyvatel.
V Česku zájem o vakcínu opadá. Denně se nechá očkovat jen kolem pěti tisíc lidí, loni v červnu to bylo i přes sto tisíc. Epidemiolog Zdeněk Hostomský pro Události247 uvedl, že i když se výrobci pokoušeli vyrobit vakcíny účinné proti omikronu, ukázalo se, že i ty předchozí jsou stále dostatečně účinné proti těžkému průběhu nemoci. „Stále tedy platí, že je dobré nechat se očkovat, i těmi původními vakcínami. Samozřejmě stále se pracuje na těch takzvaně lepších, ale zatím tady nejsou. Takže lepší tato originální vakcína než žádná,“ dodává.
Kvůli opadajícímu zájmu o očkování proto města ruší očkovací centra. Na jejich místě vznikají registrační místa pro uprchlíky z Ukrajiny. Ministerstvo zdravotnictví přesto doufá, že další nové zájemce přiláká k očkování proteinová vakcína od firmy Novavax. Podle resortu by mohla přesvědčit i ty, kteří se očkování vyhýbali, protože měli obavy z mRNa vakcín.