Romští běženci z Ukrajiny údajně sami odmítají ubytování. V centru Brna tak táboří desítky Romů. Prý nemohou najít zaměstnání

Do Česka utekli před válkou na Ukrajině i tamní Romové. Stát pro ně hledá vhodná ubytovací zařízení. Někteří hejtmani upozorňují na problém s jejich integrací.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Lucie Cochlarové
                   

Novinky upozornily například na situaci v Bezděčíně, který je na okraji Mladé Boleslavi. Uprchlíci z Ukrajiny dočasný domov našli na místní ubytovně. Velkou část z nich tvoří ukrajinští Romové. Většinou jde o ženy a děti. Aktuálně jich na ubytovně žije okolo stovky, mužů je jen několik, píší Novinky.

Romové z Ukrajiny odmítají bydlení

Jak píší Lidovky, v České republice je podle odhadů až 1500 romských uprchlíků z Ukrajiny. Stát vytipoval 21 objektů, ve kterých by mohl ukrajinské Romy ubytovat. Ministr vnitra Vít Rakušan se kvůli tomu sešel s hejtmany, píší Lidovky. Shodli se ale jen na třech vybraných lokalitách, které jsou na jižní Moravě, ve Středočeském kraji a na Vysočině. Vybrané nemovitosti tam poskytnou domov asi pro tři stovky lidí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ukrajinští uprchlíci

To v Brně se utábořili u nádraží romští uprchlíci z Ukrajiny, podle města i policie ubytování sami odmítli, píše iDnes. „Jde o skupinu osob, která má vyřízenou kompletní dočasnou ochranu. Odmítli však nabídnuté ubytování. Situaci řešíme s neziskovými organizacemi a oslovili jsme OSPOD (odbor sociálněprávní ochrany dětí, pozn. red.), aby zkontroloval, zda děti, které s sebou mají, neutrpí újmu,“ sdělil serveru iDnes policejní mluvčí Pavel Šváb.

Grolich: Přijedou, vezmou dávky a jedou dál

Jihomoravský hejtman Jan Grolich také poukázal na další problem. Někteří romští běženci z Ukrajiny podle něj do Česka přijedou jen proto, aby dostali státní příspěvek 5000 korun. „Často se děje, že přijedou, a když jim úřady práce vyplatí dávky, tak jedou dál nebo se vracejí zpět. Určitá část společnosti zkrátka pomoci zneužije, to se ale děje i v té české,“ uvedl pro iDnes. Podle Úřadu práce ČR nastupují uprchlíci z Ukrajiny na pozice ve výrobě, v dopravě, nebo třeba ve službách. Nejvíc jich pracuje v Plzeňském, Středočeském a Jihomoravském kraji.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Práce ve skladu

Generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon Událostem247 řekl, že zaměstnanci úřadu jsou v pravidelném kontaktu se zaměstnavateli, kteří nabízejí volná pracovní místa nebo je v minulosti prostřednictvím Úřadu práce ČR poptávali. „Ověřujeme, jestli jsou tyto pozice stále aktuální a snažíme se je co nejdříve obsadit osobami, které přichází z Ukrajiny,“ uvedl. Počty nově příchozích uprchlíků se ale v poslední době snižují. Česko v sobotu vydalo 1141 víz dočasné ochrany, to je asi zhruba o 300 méně než před týdnem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články