Od čtvrtka 10. února začne v Česku rozvolňování. Odborníci na něj však nemají jednotný názor.
Jak vláda už dříve avizovala, ve středu potvrdila rozvolňování protiepidemických opatření týkajících se šíření koronaviru. Od čtvrtka 10. února si lidé bez očkování mohou zajít do restaurací, hospod, na kulturní akce nebo do sportovních zařízení. Podle premiéra Petra Fialy by mohla další opatření, kromě nošení respirátorů, skončit už v březnu. O rozvolňování informoval server CNN Prima News.
Fiala později své oznámení upřesnil
Vláda podle premiéra k tomuto kroku přistoupila s ohledem na aktuální stav pandemie. Počty nově nakažených pomalu klesají a rapidně se nezvyšují ani pošty hospitalizací. „Rozhodli jsme o postupném rušení povinností. Rušíme povinnost prokázat se certifikátem. K těmto krokům přistupujeme s ohledem na aktuální stav pandemie,“ uvedl. Aplikace Tečka tak už bude v Česku celkem nepotřebná. Hodit se bude jen lidem, kteří se rozhodnou cestovat do ciziny.
V noci z 18. na 19. února skončí také povinnost testovat se v práci a ve školách. Fiala své prvotní optimistické prohlášení o březnovém rozvolnění raději upřesnil: „Máme výhled, že to tak bude. Nechci vzbuzovat planou naději. Bude záležet na tom, jak se bude varianta omikron vyvíjet. Ale doufám, že to máme vše za sebou. Ale musíme se chovat tak, abychom byli připraveni i na horší varianty, proto chceme novelizovat pandemický zákon.“
Rozhodnutí vlády urychlil verdikt soudu
Vláda měla rozvolňování v plánu původně asi o dva až tři týdny později. Jak píší Lidovky, Fiala tvrdil, že vše jde podle očekávání. Nejvyšší správní soud však ještě předtím zneplatnil nařízení o prokazování se certifikátem při vstupu například do restaurace nebo fitness centra. Kabinet tedy reagoval urychlením rozvolnění. Odborníci mají na takto rychlé rušení covidových restrikcí rozdílné názory.
Epidemiolog Petr Smejkal řekl, že by byl opatrnější a rozvolňoval by postupně. Události247 se zeptaly na názor také Zdeňka Hostomského, který je ředitelem Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd. Ten s rozhodnutím vlády souhlasí. „Z mého hlediska je to samozřejmě dobrá zpráva. Já bych rozvolňoval daleko dříve a dělal bych to i grandiózněji. Klidně by to byla příležitost, podobně, jako to udělali ve Velké Británii, prostě Den svobody a oproštění se od pandemie.“
Česká vláda jde podle Hostomského opatrnější cestou. „Pod tlakem soudu vláda zrušila takové to rozlišování na očkované a neočkované, ale pořád si neodpustila, aby regulovala například společenské akce. Jsou to takové absurdnější výpočty. Jako kdysi se říkalo: u stolu pouze čtyři lidi, nikoliv šest, tak teď v obdobném stylu říkala: společenské akce nad sto, ale ne více než pět set. Prostě, jakmile se pustí do těchto konkrétních čísel, tak je to vždy ošemetné,“ zakončil.