Od miliardáře Janečka se odvracejí umělci i nadace. „Zneužil nás,“ říkají

Česká společnost je kvůli covid-19 a opatřením velmi rozdělena. Miliardář Janeček využil vyhlášení letošního Českého slavíka k prezentaci svého názoru na očkování.

i Zdroj fotografie: David Sedlecký / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Matematik a miliardář Karel Janeček je pod palbou kritiky za své slova při vyhlašování cen Český slavík. V projevu, který na soutěži měl, se totiž velmi tvrdě vymezil proti opatřením vůči šíření nemoci covid-19 v Česku. Například brojil proti očkování dětí, které podle něho nemoc neohrožuje. Odborníci ale většinově tvrdí opak. Od Janečka se kvůli tomu odvrátili umělci nebo nadační fond, který založil.

Kupoval si pozornost společnosti

Server Echo24 informoval, že Janečka kritizují zpěváci Tomáš Klus a Marta Jandová. Podle Kluse Janeček akci zneužil v osobní prospěch. „Hudební scéna beze vzdoru sledovala, jak si tu další miliardář kupuje pozornost společnosti a rozjíždí kampaň. I kdybych s obsahem sdělení stokrát souhlasil, způsob, jakým a při jaké příležitosti bylo předáno, mi se svobodou o níž údajně Mecenášovi jde, nejde dohromady. Slavík byl chycen do zlaté klece a svou příležitost dokázat, že není jen pozlátkem, opět promeškal,“ napsal.

Vážení hudební kolegové,bylo bezesporu dobrou zprávou,že se kdosi snaží resuscitovat hudební anketu,která nám…

Zveřejnil(a) Tomáš Klus dne Pondělí 22. listopadu 2021

„Postavil se tam jako Spasitel. Jako megaloman a blázen. A jako kandidát na prezidenta, kterým by chtěl být. A to vše pod kabátkem hudebních cen,“ přidala se Jandová. Poukazovala i na Janečkovo tvrzení o tom, jak je společnost rozdělená. „Musím říct, že nás tím proslovem rozdělil ještě víc. A tím dal i Slavíkovi smrtelnou ránu. Všechny nás zneužil. Nás hudebníky před pódiem i vás diváky před televizní obrazovkou,“ uvedla.

Vystoupení popíralo vědecké důkazy

Ale kritiky se miliardář dočkal podle Novinek i od Nadačního fondu Neuron. Ten přitom sám v minulosti založil, aby podporoval vědu. „Vědecká a správní rada NF Neuron nesouhlasí a distancuje se od veřejných a mediálních vystoupení Karla Janečka k onemocnění covid-19, která popírají vědecké důkazy a zejména zlehčují průběh nemoci u dětí,“ uvedl fond ve svém prohlášení. Ve správní radě sedí třeba biochemik Jan Konvalinka, který se často k problematice koronaviru vyjadřuje. Je propagátorem očkování.

iZdroj fotografie: David Sedlecký / Creative Commons / CC BY-SA
Tomáš Klus

Od miliardáře se distancovala i TV Nova, která pořad přenášela. Janeček po soutěži třeba v rozhovoru na iDNES obhajoval i hosty, kteří neměli na akci nasazené respirátory. „Víte, ono je to složité téma. Ta opatření jsou extrémní a když je něco extrémní, tak je to špatně a je potřeba se proti tomu postavit. Tím pádem se pak člověk musí ohradit i vůči nařízením, která by mohla dávat smysl a za normálních okolností by je člověk respektoval. Ten tlak je prostě příliš velký,“ uvedl.

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články