Senioři dostanou opět přidáno, letos už potřetí. Od podzimu si polepší o několik stovek

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka oznámil, že na podzim vláda kvůli vysoké inflaci plánuje další mimořádnou valorizaci důchodů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Penze se tak v roce 2022 navyšují celkem třikrát. Jak píše TN, důchodci od září dostanou navíc 700 korun. Už letos v lednu jim důchody vzrostly průměrně o osm stovek, od června se pak zvýší průměrně o dalších 1 017 korun. Vláda o navýšení rozhodla v reakci na úterní zprávu Českého statistického úřadu o vývoji inflace, která v dubnu přesáhla 14 procent, píše TN.

Valorizace vyjde státní rozpočet na 8 miliard

​„Růst cen za období únor až duben dosáhl 5,2 procenta a o toto procento bude zvýšeno procentní výměrou důchodů. Zvýšení průměrného starobního důchodu tak bude o cca 700 korun,“ řekl dle TN ministr Jurečka po jednání vlády. Celkově se tak tento rok zvednou důchody v průměru o zhruba 2 500 korun. V roce 2021 byl průměrný důchod 15 425 korun, na podzim tak budou senioři v průměru dostávat téměř 18 tisíc, píše TN. TN upozorňuje, že státní rozpočet bude třetí valorizace stát přibližně osm miliard.

iZdroj fotografie: Unsplash
Senioři

Důchody se skládají ze dvou částí. Solidární základní výměra je pro všechny stejná. Odpovídat má dle TN desetině průměrné mzdy. Letos činí 3900 korun. Zbytek důchodu je zásluhová část podle odpracovaných let a výše výdělků a odvodů. Systém důchodového pojištění byl letos v prvním čtvrtletí v deficitu. Výdaje byly o 10,56 miliardy korun vyšší než příjmy, všímají si toho České noviny.

Životní minimum by se mohlo zvýšit od poloviny roku

Zvyšovat by se podle TN letos už podruhé mohlo i životní a existenční minimum. Podle mluvčí ministerstva práce Evy Davidové a sociálních věcí tuto podporu aktuálně dostává okolo 400 tisíc lidí. „Naposledy se navýšilo 1. dubna o 10 procent. Na tom byla na vládě jednoznačná shoda, protože je to nástroj, díky kterému navyšujeme dávky pro nejvíce ohrožené skupiny osob. Tento krok byl poměrně rychlý a ukázalo se, že vzhledem k rychlému růstu inflace bude potřeba další navýšení,“ uvedla mluvčí pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Peníze

Ministr Marian Jurečka podle mluvčí odhaduje, že další navýšení by mohlo být o 5 až o 10 procent. „S tímto navýšením se počítá od 1. července. Bude se tím tedy v následujících týdnech zabývat koaliční ráda a následně také vláda. Pokud by mělo být to navýšení od začátku července, počítáme s tím, že by ho vláda oznámila v průběhu měsíce června,“ doplnila mluvčí Davidová pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články