Školní jídelny jsou kvůli zdražování v problémech. Musí se vejít do 45 korun na porci

Zdražování potravin se dotýká kromě jiných i školních jídelen. Některé proto musely obědy zdražit, jinak by situaci nezvládly.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak píše iDNES, řada jídelen se snaží do konce školního roku udržet stávající ceny. Pro děti to však znamená omezení nadstandardů, tedy méně salátových barů nebo svačin, informuje iDNES. Ušetřit se jídelny snaží i nákupem masa ve slevách nebo na místo čerstvé zeleniny přidávají do obědů mraženou, uvádí iDNES.

Zájem o obědy zdarma je vysoký

Školy se snaží obědy nezdražovat, ale vědí, že to není možné dlouhodobě. Událostem247 to řekla ředitelka Školní jídelny v Brně na náměstí Svornosti Marta Mandincová. „Připravujeme stravu i pro děti v mateřských školách a dětských skupinách. Tam se to na svačinách podepisuje nejvíc. Snažím se to udržet ještě ve stávajících cenách za stravu, ale předpokládám, že to bude postupně nemožné.“  Protože jídelna stravu také rozváží, zvýšila zatím jen poplatek za dopravu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdravý oběd

Do jídelny na náměstí Svornosti chodí 19 dětí, které mají „obědy zdarma“. „Oslovili jsme je přes radu rodičů, dětem na obědy přispívá organizace Woman for woman v rámci projektu Obědy pro děti. V naší jídelně se stravuje i 50 dětí z Ukrajiny. To se mi podařilo oslovit sponzory, někteří rodiče těmto dětem platí obědy sami,“ doplnila pro Události247 ředitelka Mandincová. Škola se při výběru potravin k přípravě pokrmů snaží využívat nabídku regionálních dodavatelů.

Do cen školních obědů se promítá inflace i dražší energie

Cena za školní oběd se tento rok zvedla i kvůli tomu, že od loňského září platí nová vyhláška, která navýšila limity asi o 20 procent, informují píší Seznam zprávy. Jak píší Seznam zprávy, například oběd pro žáka od 11 do 14 let mohl v loňském roce stát 19 až 34 korun, nově se cena může pohybovat od 23 do 41 korun. Podobně se ceny měnily u všech věkových kategorií. Podle neziskové organizace Women for Women se potřeba pomoci rodinám s nedostatkem peněz bude dál zvyšovat i kvůli současné vysoké inflaci a zdražování energií, píší Novinky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Kuchařka

V tomto školním roce pomáhá projekt Obědy pro děti 10 364 žákům, to je o 655 více než v roce minulém, informují dále Novinky. Od září 2021 za obědy zaplatil zhruba 52,7 milionu korun. Z toho od letošního 1. ledna šlo asi o 32 milionů, Novinkám to řekla manažerka organizace Woman for Woman Jana Skopová. Dotace na obědy zdarma pro děti z chudších rodin poskytovalo v minulosti také ministerstvo práce a sociálních věcí z evropského Operačního programu potravinové pomoci.

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články