Soud s Babišem a Nagyovou kvůli kauze Čapí hnízdo začne 12. září. Podle politologa může jít o předvolební tah

Soudce Jan Šott se rozhodl nevyhovět návrhům na předběžné projednání obžaloby. Babiš i Nagyová vinu v minulosti opakovaně odmítli.

i Zdroj fotografie: Nextfoto
                   

Andrej Babiš a Jana Nagyovoá čelí obžalobě z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. Jak píše iDnes, hrozí jim za to až deset let vězení. Žalobce dle iDnes navrhuje pro bývalého premiéra tříletou podmínku a peněžitý trest ve výši deset milionů korun. Nagyová by podle jeho návrhu měla dostat stejnou podmínku a zaplatit půl milionu korun.

Předběžné projednání soud zamítl

Hlavní líčení se uskuteční od pondělí 12. září do pátku 16. září, pak ještě v týdnech od 26. září a od 17. října, píše iDnes. Oba politici usilovali o předběžné projednání obžaloby, píše dále iDnes. To bývá většinou neveřejné, soud ho může nařídit v případě, že nebyly dostatečně objasněny základní skutkové okolnosti, bez kterých nemůže rozhodnout. Soud pak může zastavit nebo přerušit trestní stíhání, postoupit případ jinému orgánu nebo ho vrátit státnímu zástupci k došetření. Může ale také nařídit hlavní líčení ve věci, vysvětluje iDnes.

iZdroj fotografie: Uživatel Richenza / Creative Commons / CC BY-SA
Farma Čapí hnízdo

Expremiér Babiš vinu opakovaně odmítá. Kauza Čapí hnízdo je podle něj vykonstruovaný a účelový pokus o jeho kriminalizaci a snaha vystrnadit ho z politiky. Nikdy jsem nic trestného neudělal, což se týká i této 15 let staré věci, a jsem připraven to u soudu prokázat,“ cituje Babiše iRozhlas. Nagyová pro Deník N po podání obžaloby uvedla, že jde o exemplární příklad apolitického a objektivního rozhodovaní o vině a nevině, životě a smrti.

Případ se bude opět projednávat před volbami

,,Světe div se, opět jen pár dní před dalšími volbami,“ cituje iRozhlas Babiše. České noviny připomínají, že obžaloba bývalému premiérovi neznemožňuje, aby kandidoval na prezidenta. Podle ústavy a zákona o volbě prezidenta může být zvolen každý občan, který je volitelný do Senátu, pokud mu nebyla omezena svéprávnost k výkonu volebního práva. Babiš už dříve řekl, že případnou kandidaturu na prezidenta neoznámí v září, jak uváděl dříve, ale až na poslední chvíli. Přesný termín ovšem neřekl, píší České noviny.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Andrej Babiš

Podle mě soud s Andrejem Babišem nic moc nezmění,“ řekl Událostem247 politolog Jan Kubáček. „Ti, co jsou k němu kritičtí, budou mít aspoň o argument víc. Ti, co jsou na straně Babiše, tak budou mít dojem, že to je nekončící příběh a jenom důkaz o tom, že justice není schopna zásadní a důležité kauzy, které se týkají vysoce postavených politiků, v rozumném čase rozhodnout a dovést k nějakému výsledku,“ dodává politolog pro Události247.

Podle Kubáčka je také zvláštní, že se kauza bude opět projednávat před volbami. „Člověk by si myslel, že vzhledem k tomu, že se to projednává tak dlouho, tak i statisticky musí to projednávání vyjít i na jiné roční období a na jiné měsíce, než je čas předvolební a měsíce září a říjen,“ doplnil pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články