Stát přidá důchodcům za každé vychované dítě 500 korun, pouze ale jednomu z rodičů. Odborníci očekávají soudní tahanice

„Výchovné“ dostanou automaticky pouze ti, jimž byl důchod vyměřen před 1. lednem 2023. Noví důchodci o peníze budou muset včas zažádat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Od 1. ledna příštího roku budou důchodci dostávat takzvané „výchovné“ ve výši 500 Kč měsíčně, jak před nedávnem informoval Deník. Tato částka však bude náležet pouze jednomu z rodičů, tomu, který se o ně staral převážný čas, většinou dle Deníku matce. Jak Deník dále uvádí, odborníci očekávají, že v případě rozvedených rodičů mohou vzniknout nejasnosti a spory. Tento názor pro Události247 vyslovil také ekonom Lukáš Kovanda.

„Raději možnost odejít dříve do důchodu,“ přeje si rozvedená matka

„S tím, že mezi rozvedenými budou vznikat tahanice, je třeba samozřejmě počítat,“ řekl Kovanda na podnět Událostí247. „Myslím, že takto je dávka koncipována dost nešťastně. Znesváření exmanželé se budou soudit, a to povede k přetíženosti soudů, větší právě o tuto agendu.“ Podobný názor má jeho kolega ekonom Štěpán Křeček. „Ještě spornější to bude, pokud se pár rozejde když jsou děti už dospělé. V dětství se o ně starali oba,“ připomíná Křeček pro Události247.

iZdroj fotografie: Pixabay
Otec s dcerou

Pětapadesátiletá zooložka z Doudleb Hana se o přídavku, který se jí týká, dozvěděla až z dotazu Událostí247. „Za to, že jsem vychovala děti, když byly malé, mám teď po letech dostat přídavek k důchodu? To je podle mě nesmysl. Naopak, dala bych přednost tomu, kdyby matky mohly podle počtu odchovaných dětí odcházet dřív do důchodu. Budu už babička a chci snachám pomoct s vnoučaty. Jako důchodkyně bych pochopitelně měla více času,“ vyvozuje rozvedená matka pro Události247.

Soudy budou muset řešit i kázeň sporných stran při plnění střídavé péče

Webdesignérka z Ostravy Linda má do důchodu ještě daleko, ale otázku, komu příspěvek na společné dítě připadne, bude muset s bývalým manželem za čas řešit. „Já osobně se toho nebojím, protože s bývalým vycházíme dodnes perfektně, ale jiní asi v téhle situaci problémy mít budou,“ řekla pro Události247. „Záleží přece ale taky zásadně na tom, kdy se pár rozvedl,“ zdůrazňuje rovněž na dotaz Událostí247 zdravotní sestra Petra.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rodina

Podle Petry, která se s manželem rozvedla, když bylo dětem 10 a 7 let, nastanou dokazovací problémy i pokud byly děti manželům po rozvodu svěřeny do střídavé péče. „To přece znamená závazek, a ne domlouvat se, že si bude brát děti jen občas na víkendy, a pak to ještě neplnit,“ řekla Událostem247 zdravotnice. „Ocitneme se v situaci, kdy budou soudy zaplaveny manželskými tahanicemi, místo aby řešily skutečné delikty,“ uzavírá pro Události 247 Lukáš Kovanda.

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články