Statisíce prošlých vakcín skončily ve spalovnách. Podle vakcinologa je to stále lepší než nemít žádné vakcíny

Téměř půl milionu vakcín muselo být zlikvidováno ve spalovnách. Dalším tisícům dávek hrozí stejný osud.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ministerstvo zdravotnictví vakcíny nakupovalo ve velkém. Jenže teď se ukazuje, že to bylo do určité míry nadbytečné. Zájem o očkování totiž opadl s rozvolňováním opatření, a tak vakcíny, kterým končí respirační doba, končí s dalším medicínským materiálem ve spalovnách. Resort zdravotnictví ovšem věří, že se tento trend obrátí s příchodem nové proteinové vakcíny Novavax. Tu můžeme očekávat během tohoto týdne, napsaly CNN Prima NEWS.

Zájem o vakcíny rapidně poklesl

Od příchodu vakcín koncem roku 2020 se v České republice znehodnotilo přes 494 tisíc dávek. Nejvíce v září minulého roku, kdy se zlikvidovalo 270 tisíc dávek. Se snižujícím se zájmem o očkování čeká stejný osud další vakcíny. V součtu se očekává, že zničených dávek po expiraci bude více než půl milionu.

iZdroj fotografie: S vědomím Daniel Dražana / Facebook
Daniel Dražan

Podle vakcinologa Daniela Dražana je to stále lepší situace, než kdyby vakcíny dostupné nebyly. „Zájem je v současnosti výrazně nižší. Pokud se lidi nechtějí nechat očkovat, tak s tím nic neuděláme,“ sdělil Událostem247 s tím, že počet denních obětí covidu je podle něj stále vysoký. Podle Dražana vláda bohužel nedokázala lidi k očkování více motivovat. „Samozřejmě nejlépe funguje vakcína v rameni. Pořád je však lepší varianta, když ty vakcíny máme a nepoužijí se, než kdybychom je neměli vůbec,“ doplnil.

„Je potřeba říct, že významnou část tvoří vakcíny společnosti AstraZeneca, které přestaly být používány. Ke znehodnocení vakcíny nejčastěji dochází z toho důvodu, že lékaři nebo očkovací centra mají menší počet příjemců, než je počet dávek v lahvičce,“ připomněl Michal Hojný, vedoucí lékárník IKEMu. „Rozhodně se vakcíny nevylévají do odpadu,“ dodal.

Ministerstvo zdravotnictví věří Nuvaxovidu

Vakcíny je navíc obtížné skladovat, protože k tomu většinou lékaři potřebují mrazáky s teplotou mínus 80 stupňů Celsia. Záleží však na konkrétním očkovacím přípravku. Použít se musí do devíti měsíců. Ačkoliv zájem o očkování mezi Čechy klesá, vláda očekává další dodávky vakcín.

„Jedná se o miliony dávek, které jsou na následující roky objednány na rok 2022 a 2023. To abychom byli připraveni na případné zhoršení epidemické situace a mohli kdykoliv začít znovu ve velkém očkovat,“ sdělil náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti).

Vláda zatím objednala 370 tisíc dávek nové vakcíny Nuvaxovid od společnosti Novavax. Ty by měly do tuzemska dorazit již tento týden. Zájem však zatím není tak velký, jak se očekávalo. Do dnešního poledne se celkem předregistrovalo na vakcínu Novavax 7 600 zájemců,“ citoval před dvěma týdny web TN Lukáše Trnku, mluvčího Národní agentury pro komunikační a informační technologie.

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články