V Česku se začíná očkovat novou proteinovou vakcínou od Novavaxu. Podle vakcinologa Dražana se ale zájem o očkování nezvýší

Dva roky od výskytu covidu-19 v Česku jsou od prvního března za námi. Na toto pomyslné výročí vláda spustila vakcinaci novou proteinovou vakcínou Nuvaxovid.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dva roky a jeden den od výskytu prvního případu nákazy covidu-19. Na životě tuzemských obyvatel se za tu dobu podepsala hrozba infekce, všudypřítomná omezení i vládní opatření. Nyní to vypadá, že už je opatřením konec, avšak ministerstvo zdravotnictví stále klade důraz na potřebu očkování. Od úterý je navíc možné využít proteinovou vakcínu od firmy Novavax, kterou mohou využít lidé, kteří nevěřili mRNA vakcínám, napsal server TN, který informoval o možnosti očkovat se Nuvaxovidem.

Schváleno Evropskou lékovou agenturou

V Česku jsou již první dávky očkovacího preparátu Nuvaxovid od firmy Novavax. Podle resortu zdravotnictví má tento přípravek srovnatelnou účinnost i bezpečnost s mRNA vakcínami. Proteinovou vakcínou se mohou Češi od úterý očkovat u praktických lékařů a v očkovacích centrech. Proteinová vakcína od Novavaxu je dvoudávková. Interval mezi dávkami jsou tři týdny. Přípravek je určený k prvotní vakcinaci dospělých osob. Nepoužívá se tedy k očkování posilujících dávek.

iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR
Vlastimil Válek

„Jsem rád, že první dodávka vakcín Novavax dorazila do České republiky. U praktiků a v očkovacích centrech tak máme další očkovací látku schválenou Evropskou lékovou agenturou, která jasně deklaruje její účinnost, bezpečnost a největší možnou ochranu před vážným průběhem onemocnění covid-19. Zároveň prosím všechny, kteří jsou zatím neočkovaní, aby zvážili tuto možnost,“ avizoval ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

„Jsem přesvědčený podle informací, které máme, že to budou statisíce lidí. Možná to bude kolem půl milionu, šest nebo osm set tisíc lidí. Budou to lidé z rizikových skupin,“ citoval server iDNES ministra zdravotnictví Válka.

Z covidu se nejspíše stane běžná nemoc

Podle vakcinologa Daniela Dražana Nuvaxovid zájem nezvedne. „Já se domnívám, že lidé, kteří odmítají očkování, tuto vakcínu nevyužijí. Ačkoliv na to spoléháme, z počtu předregistrací můžeme vidět, že zájem je mizivý,“ sdělil Událostem247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zkoumání covidu

Po zhruba dvou letech, to však podle vyjádření různých odborníků konečně vypadá, že z covidu-19 by se brzy mohla stát běžná nemoc. Nejhorší vlna epidemie se zdá být zažehnána. Kabinet Petra Fialy navíc jako pojistku do budoucna prodloužil a upravil pandemický zákon. Omezení se rozvolňují a Češi doufají, že další vlna už se do tuzemska nepřižene.

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články