Babí léto ještě přijde: Podle meteoroložky se ho dočkáme už v průběhu příštího týdne

Už o víkendu se Češi mohou těšit na příjemné teploty. Během soboty by teploměry měly ukázat až 18 stupňů Celsia. V půlce dalšího týdne bude ještě tepleji.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Meteorologové očekávají přeháňky nebo slabý déšť a v pondělí navíc přijde další ochlazení. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu. V sobotu přejde přes území Česka okluzní fronta od západu. V neděli pak bude přecházet přes střední Evropu k východu frontální systém, za kterým k nám bude ještě na začátku příštího týdne proudit chladný a vlhký vzduch od severozápadu, vyplývá z dat ČHMÚ.

Babí léto má přijít příští týden

Sobota přinese oblačnou až zataženou oblohu, ráno se ojediněle vyskytnou mlhy. Noční teploty klesnou na dva až šest stupňů, místy se mohou objevit přízemní mrazíky. Píše o tom Český rozhlas. Přes den se pak rtuť teploměru vyšplhá na 14 až 18 stupňů. Oblačná obloha zůstane až do neděle, kdy bude na většině území pršet. V noci teploměry ukážou 8 až 12 stupňů, nejvyšší denní teploty se mohou vyšplhat až na 17 stupňů Celsia, informuje dále Český rozhlas.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Podzim

Zatažená obloha zůstane i na začátku příštího týdne. Pak by se měla obloha opět vyjasňovat „V pondělí a v úterý budeme také ještě potřebovat deštníky,“ řekla Událostem247 meteoroložka Dagmar Honsová. „Postupně ale bude docházet k ubývání oblačnosti a k ustávání srážek. Od středy se už pak můžeme těšit na polojasnou oblohu a na teploty, které budou dosahovat až 19 stupňů Celsia,“ dodala Honsová.

Problémy mají především zemědělci

Letošní září je jedno z nejdeštivějších a nejchladnějších za posledních 20 let. Píše o tom ČT24. Podle klimatologů už na některých místech spadlo dvakrát více vody, než je dlouhodobý normál. Komplikace to způsobuje hlavně zemědělcům. Na některých polích totiž zůstává stát i voda, jako třeba na Hukvaldech na Frýdecko-Místecku. Zemědělcům to komplikuje třeba i zasévání ozimých obilovin, píše dále ČT24.

iZdroj fotografie: Pixabay
Deštivé počasí

Ještě více srážek než v poslední době však spadlo například v roce 2017 nebo 2020. „Pršelo ve více dnech, než je obvyklé. V Ostravě obvykle tak čtrnáct dnů, zatím máme sedmnáct, osmnáct srážkových dnů,“ komentoval zářijové počasí pro ČT24 klimatolog z Českého hydrometeorologického ústavu Pavel Lipina a dodal, že se snad situace zlepší právě od poloviny příštího týdne, kdy má podle předpovědi dorazit babí léto.

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články