Gazdík opouští resort školství. Ve hře o ministerské křeslo jsou Jiří Drahoš i ekonom Miroslav Plevný

Zanedlouho poté, co ministr školství oznámil svou rezignaci, se vyrojily spekulace o tom, kdo ho nahradí. Vít Rakušan zmínil dvě jména.

i Zdroj fotografie: S vědomím Petra Gazdíka / Facebook
                   

Gazdík včera podle CNN Prima News oznámil, že ke konci června rezignuje na funkci ve vládě a opustí i křeslo místopředsedy hnutí STAN. Reagoval tak na informace o svých kontaktech s podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem, který patří mezi obviněné v kauze pražského dopravního podniku. O jeho nástupci na ministerstvu by mělo být dle CNN Prima News jasno do konce června.

Jasno má být do konce června

Nový ministr školství by mohl být jmenován do 14 dnů a na Gazdíka tak plynule navázat, píše dále CNN Prima News. Hnutí STAN chce nejprve hledat ve vlastních řadách. V úvahu přicházejí především poslanci a senátoři, kteří mají se školstvím zkušenosti, píše dále CNN Prima News. Patří mezi ně i bývalý prezidentský kandidát Jiří Drahoš nebo ekonom Miroslav Plevný. Rakušan to včera řekl v diskusním pořadu České televize.

iZdroj fotografie: S vědomím Jiřího Drahoše / Facebook
Jiří Drahoš

Drahoš se dostal do povědomí veřejnosti před pěti lety, kdy byl hlavním vyzyvatelem Miloše Zemana ve druhé přímé volbě prezidenta České republiky. Postoupil sice do druhého kola, ale tam už na Zemana nestačil. Plevný podle CNN Prima News v roce 1989 absolvoval Vysokou školu dopravy a spojů v Žilině, kde získal také titul doktora a později docenta. Profesorem se stal na Univerzitě v Hradci Králové a byl i děkanem Fakulty ekonomické na Západočeské univerzitě v Plzni.

Velkou šanci by měl i Švejnar

Rakušan uvedl, že Gazdík s nabídkou rezignace přišel sám, píše TN. „Kdyby s ní nepřišel, tak s ní přijdu ve světle těch informací, které se objevily, já sám,“ cituje TN Rakušana. Poslancem ale končící ministr školství zůstává. „Obecně by pro Starosty byla výhodou i atraktivní tvář Jana Švejnara,“ řekl Událostem247 politolog Jan Kubáček. „Nakonec to ale podle mě dopadne tak, že bude vybrán nějaký dlouhodobý odborný mluvčí z řad STAN a bude to muset být člověk, který je připraven být tvrdým vyjednavačem,“ dodává pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vlajka Evropské unie

Nový ministr školství musí podle Kubáčka „zaplout“ do českého předsednictví EU. „Jsou to desítky hodin a jednání. Bude se muset soustředit i na vyjednávání rozpočtového balíku školství v rámci státního rozpočtu, protože obecně Starostové dlouhodobě drželi, že vzdělávání je klíčovou investicí v rozpočtu. Ten se teď tvoří a už teď víme, že peněz bude málo. Takže to vyjednávání bude tvrdé a náročné. Nakonec podle mě zvítězí spíše odbornost než to, že je to automaticky kandidát, který je celostátně známý,“ dokončil Kubáček pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články