Více než 5 miliard korun dostane ministerstvo školství pro začlenění dětí z Ukrajiny

Peníze budou potřeba na zařazení dětí do běžných tříd, adaptační skupiny pro mateřské a základní školy nebo na kurzy češtiny pro školáky a ukrajinské učitele.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ministr školství Petr Gazík uvedl, že v České republice je aktuálně registrováno 125 tisíc dětských uprchlíků z Ukrajiny ve věku od tří do 18 let. Jsou povinni se do 90 dnů přihlásit k povinné školní docházce. Jak připomíná Český rozhlas, Sněmovna už v první polovině března schválila rozpočet Ministerstva školství ve výši 249,6 miliardy korun.

Peníze půjdou i na výuku češtiny

Podle Gazdíka je částka 5,2 miliardy korun rozdělená na tři části. „První částí jsou výdaje na žáky, kteří jsou zařazeni do běžných tříd. Náklady na tyto nové žáky se budou hradit z krajských rezerv, které se navýší o 900 milionů korun. Kolik dětí v běžných třídách je, zjišťuje nyní ministerstvo pomocí dotazníků, které v pondělí rozeslalo do škol,“ uvedl. České noviny píší, že data se budou shromažďovat do 7. dubna.

iZdroj fotografie: S vědomím Petra Gazdíka / Facebook
Ministr Gazdík během návštěvy školáků

Druhá věc jsou takzvané adaptační skupiny, tam může dojít k tomu, že to bude stát až 2,8 miliardy korun,“ upozornil ministr školství. Jeho resort bude peníze uvolňovat postupně podle toho, jaký bude o adaptační skupiny zájem. V nejbližších dnech vyhlásíme výzvu formou takzvaných šablon, o které se školy přihlásí,“ upřesnil. Adaptační skupiny budou podle něj hlavně pro děti ve věku mateřské a základní školy. Peníze jsou potřeba také na jazykové kurzy češtiny.

Státní rozpočet by mohla zachránit inflace

První předpoklady o tom, že výdaje na uprchlickou krizi se budou pochybovat v řádu jednotek miliard korun se pomalu vzdalují. Podle ekonoma Štěpána Křečka je už teď jasné, že celkově se budou výdaje pohybovat v desítkách miliard. „To budou mimořádné výdaje navíc a budou se k nim muset hledat adekvátní příjmy tak, aby výsledný schodek nepřesáhl plánovanou úroveň. To se zřejmě podaří, protože letošní rok bude rokem obrovské inflace,“ uvedl pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Inflace

Na základě toho se budou do rozpočtu dostávat i příjmy navíc. „Podstatná část zvýšených nákladů by se tak měla vykrýt, takže celková bilance státního rozpočtu by tím nemusela být zásadně ohrožena. Bude ale samozřejmě záležet na průběhu uprchlické krize. Vidíme, že počet uprchlíků výrazně narůstá a může se dostat až na úroveň převyšující půl milionu. To by znamenalo další výdaje, i ve školství by se ta částka musela ještě navýšit. Celkově tak bude komplikované letos plánovaný schodek udržet,“ vysvětlil ekonom. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články