Nový příspěvek na bydlení pro uprchlíky z Ukrajiny: Experti oceňují pozitiva ukrajinské práce pro českou ekonomiku

Nový nástroj má nahradit současný příspěvek pro solidární domácnost. Od 1. 7. 2023 jej budou dostávat přímo cizinci, kteří jej využijí při platbě nájmu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Uprchlíci z Ukrajiny dostanou nově kromě humanitární dávky také příspěvek na bydlení, upozorňuje web Finance. Celková výše humanitární dávky se od nynějška začne počítat podle příspěvku na životní potřeby a započitatelných nákladů na bydlení. V současné době platí ještě tzv. příspěvek pro solidární domácnost, který je poskytovaný přímo majitelům nemovitostí, kteří ubytovávají cizince s dočasnou ochranou. To se od 1. července změní.

Místo „příspěvku pro solidární domácnost“ peníze cizincům na ruku

Příspěvek pro úhradu nákladů s bydlením společně s příspěvkem na úhradu životních potřeb budou nově dostávat přímo cizinci. Záměrem je, aby jim posloužil při platbě nájmu. Od června se zato cizincům snížil dosavadní příspěvek na životní potřeby, a to na úroveň životního minima. Rozdíl činí například u dospělé osoby více než 1000 korun. Dříve by byl vyměřen příspěvek 4860 Kč, ten po úpravě klesne na 3130 Kč.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Stát bude nyní vyplácet cizincům méně než 5000 korun měsíčně

Ekonomický expert Štěpán Křeček na dotaz Událostí247 zdůraznil, že podle něj v tomto směru převažují pozitiva nad negativy. Podle něj ukrajinští uprchlíci zapojení v ČR do pracovního procesu přinášejí české ekonomice vlastně více, než z ní odčerpávají. „Ukrajinci přicházejí na trh práce, kde je citelný nedostatek pracovních sil. Zaměstnavatelé nejsou schopni získat dost zaměstnanců a ocitají se v problémech s nábory. Díky přílivu ukrajinských uprchlíků se situace na trhu práce zlepšila.“

Platí daně, odvody, pracují pro českou ekonomiku

Jak Křeček Událostem247 dále nastínil, stejně významným plusem pro české hospodářství jsou daně a odvody, které ukrajinští pracovníci platí. „Zároveň spotřebovávají zboží a tedy platí DPH. Z hlediska státního rozpočtu jsou přínosem!“ Ve stejném duchu se pro Události247 vyjádřil ředitel Charity Ostrava Martin Pražák. Jeho organizace už od samého začátku krize zaměstnává pracovníky z řad ukrajinských uprchlíků.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby vláda zmírnila napětí mezi Čechy a ukrajinskými uprchlíky, zdůrazňuje fakt, že si jich tu již sto tisíc našlo zaměstnání

Dnes a denně vidím, že jsou to lidé, kteří se zapojují do pracovního procesu v rámci České republiky,“ dodává Pražák pro Události247. Celou problematiku vidí rovněž z hlediska sociální i národnostní solidarity. „Pracují samozřejmě pro sebe, ale zároveň i pro nás. Odvádějí u nás daně. Takže by rozhodně měli mít stejné podmínky, jako každý jiný občan. My sami zaměstnáváme sedm ukrajinských pracovníků a jsme s nimi spokojeni.“

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články