Ukrajinky se i přes hrozící nebezpečí vrací do rodné země

Péče o starší příbuzné, vyřízení dokladů, návrat k dětem. Ukrajinské ženy vedou ke zpáteční cestě do své země rozdílné pohnutky. Všechny ale s sebou nesou obavy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak popisuje server The Guardian, Ukrajinky se vrací do různých částí své rodné země. Někdy i do těch, které nejsou považovány za bezpečné. Mezi nimi je i přístavní město Oděsa, ze kterého pochází padesátiletá paní Ann. Ta před válkou uprchla do Holandska, ale na Ukrajině musela nechat svého syna. Právě pocit, že by se mu něco mohlo stát ji žene zpět z bezpečí do válčící zóny. „Pokud se něco stane mé rodině, proč mám žít?“ vysvětlila serveru The Guardian.

Vrací se i na nebezpečný východ

Paní Ann tak naráží na fakt, že její syn nemůže opustit zemi. Ukrajina vyhlásila po ruské invazi všeobecnou mobilizaci a tím vznikla povinnost vojenské služby všem mužů ve věku 18 až 60 let. Všichni ostatní ze země odjet mohou, ale je pochopitelné, že starší obyvatelé tuto možnost příliš nevyhledávají a ve své rodné zemi zůstávají. To je následně také důvodem, proč se některé Ukrajinky vrací zpět.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Matka s dcerou u zničeného domu

Jak píše server The Guardian, jedna z žen na polském nádraží vypověděla, že její starší rodiče potřebují pomoc s péčí. Vrací se tak na východní Ukrajinu i s dvěma malými dětmi. Východ země se přitom považuje právě za nejnebezpečnější část země. Jak píše server ČT24, od pondělí podle šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Andrije Jermaka vstoupila válka do druhé fáze. Rusko se v ní má zaměřovat právě na východ země a pokusit se dobýt Donbas. Ani tyto zprávy ale odhodlané ukrajinské ženy neodrazují.

Plán na život v Británii

Příkladem je i sedmapadesátiletá Tatiana, která se vrací z Polska zpět na Ukrajinu, aby se starala o svou matku. Ta se přestěhovala z ostřelovaného východoukrajinského Charkova do západoukrajinské Kolomyje. Starost má žena hlavně o svého staršího syna, se kterým není v kontaktu, protože je zdravotník v první linii. „Nevím, kde je, a kvůli bezpečnosti nemůže zavolat,“ uvedla pro server The Guardian. Velká část Ukrajinek, které se vrací zpět do země, strávily v některé bezpečné zemi několik týdnů.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Válka na Ukrajině

To ale není případ devětadvacetileté Iryny, která byla v Polsku jen jednu noc. Se svou desetiletou dcerou cestovala kvůli vyřízení biometrického pasu, díky kterému bude moci získat britské vízum. Pak mají v plánu se přestěhovat ze západoukrajinského Ternopilu do anglického Warwicku. Nechce své dítě vystavovat stresu spojeného s válkou a nejistotou, které z toho vyplývá. Není se čemu divit. Ruská agrese se nezastavuje a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by k tomu mohlo dojít.

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články