Vláda projedná změny solidárního příspěvku na ubytování uprchlíků. Rozdíl bude v penězích za pokoj a za celý byt

O tom, jak bude ve druhé polovině letošního roku příspěvek pro solidární domácnosti vypadat, mají poslanci rozhodovat zítra.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ministerstvo práce a sociálních věcí akceptovalo kritiku odborníků a navrhuje, aby se finančně odlišilo propůjčení celého bytu od poskytnutí například pouze jedné místnosti, píše iDnes. Za ubytování v pokoji by stát vyplácel 3000 korun na osobu na měsíc, ale nejvýš 9000 korun, dodává iDnes. Za celý byt by pak dávka mohla měsíčně činit 5000 až 15 tisíc podle počtu ubytovaných. Vyplývá to z návrhu, který se zítra chystá schválit vláda, uvádí iDnes.

Návrh reaguje na kritiku

Aktuálně stát za bezplatné ubytování běženců na nejméně 16 dnů v měsíci v kuse vyplácí na pokrytí nákladů 3000 korun na osobu, připomínají České noviny. Na domácnost je to potom nejvýš 12 tisíc, píší dále České noviny. Lidé mohou o solidární příspěvek žádat od 11. dubna, a to jen elektronicky přes aplikaci. Je proto nutné mít digitální identitu, využít se dá třeba bankovní identita, dodávají České noviny.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ukrajinští uprchlíci

Návrh ministra práce Mariana Jurečky počítá s tím, že ve chvíli, kdy je uprchlíkům poskytnut pokoj nebo několik místností, ale majitel v bytě dál bydlí, bude příspěvek na jednoho člověka 3 000 korun a maximálně budou zohledněni 3 uprchlíci, celkem tedy 9 000 korun měsíčně, uvádí server iDnes. To je snížení o jednoho člověka. Návrh reaguje na předchozí kritiku, že by mohla vzniknout tendence nacpat do malých prostor co nejvíce lidí, píše iDnes.

Nová varianta je podle experta výhodná

Návrh, který snižuje podporu pro ty, co ubytovávají uprchlíky ve svém bytě, a naopak ji zvyšuje pro ty, kdo poskytují celý byt, je podle experta na sociální politiku Daniela Hůleho krok správným směrem. „Zítra se bude rozhodovat mezi dvěma variantami. Jedna je stávající režim, druhá, že se rozdělí režim, pokud pronajmu pokoj nebo celý byt. U pokoje se sníží příspěvek, protože se předpokládá, že je to pro menší domácnost. U bytu se to naopak stupňuje. Za jednoho člověka pět, za dva devět a tři lidi 12 tisíc korun,“ vysvětlil Hůle pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Uprchlíci

Podporují ji vlastně všichni, kteří se účastní té pracovní skupiny ministerstva práce a sociálních věcí, kromě Lenky Kohoutové a ministerstva financí, které usiluje o zachování stávajícího stavu. Problém je v tom, že v tuto chvíli máme řádově 10 tisíc domácností, které registruje stát. Není žádný důvod se domnívat, že to bude přibývat. Zároveň máme spoustu lidí v hromadných ubytováních, kde stát platí za osobu 7500 korun měsíčně. Tady by mohl ušetřit, pokud by vznikly nové kapacity,“ doplnil pro Události247 Hůle.

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Rostlina, kterou klíšťata k smrti nenávidí. Stačí ji usušit a zalít horkou vodou – domácí účinný repelent je na světě
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Na herpes báječně zabírá i obklad z vaječné skořápky + dalších 6 tipů, jak se ho zbavit rychle a přírodní cestou
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Poznáte, která z žen na tomto obrázku je matkou přítomného dítěte? Tento rébus dělá lidem problémy už léta
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Francouzský odstřelovač se během první světové války ukryl ve falešné koňské mrtvole vedle německých zákopů