Některé Čechy trápí drogistická chudoba. Hygienické potřeby, prací prášky i dětské pleny jsou někdy i luxusem

Tento problém se netýká jen lidí bez domova, ale také rodin s malými dětmi a rodičů samoživitelů. Nově do této skupiny mohou patřit i někteří uprchlíci z Ukrajiny.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Zatímco pro většinu lidí je zubní kartáček nebo prací prášek samozřejmostí a běžnou součástí nákupu, existují i domácnosti, které na běžné drogistické zboží nemají peníze. Drogistická chudoba se v České republice, podle zástupců potravinových bank i terénních sociálních služeb, týká čím dál většího množství lidí. Upozorňuje na to Český rozhlas.

Některé dívky se ostýchají chodit do školy

Na školách se setkávají s případy, kdy některé dívky ze studu během menstruace raději nechodí do školy, protože si nemohou koupit hygienické potřeby. Problém se ale netýká jen Česka. Například britský průzkum z roku 2017 prokázal, že v království každá desátá školačka nemá peníze na nákup vložek nebo tamponů. Jako náhradu používaly třeba staré noviny, toaletní papír nebo hadry. Podobná čísla ukazují také studie z dalších západních zemí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Žáci v lavicích

Ohrožení drogistickou chudobou zaznamenaly také potravinové banky. Jejich klienti, kterých je teď dvakrát víc než před pandemií covidu, potřebují nejen potraviny, ale i drogistické zboží. Je to způsobeno velkým zdražením toho, co lidé používají pravidelně. Například dětské pleny, vlhčené ubrousky, kosmetiku a drogerii pro děti, nebo prací prostředky. „To je v rozpočtu hrozně drahá položka,“ řekla Věra Doušová, která je ředitelkou pražské pobočky potravinové banky.

Do pomoci se může zapojit každý

To, že je zájem o drogistické zboží i potraviny vysoký, Událostem247 potvrdila také Zuzana Horáková z Diecézní charity Brno. „V současnosti bychom upotřebili až dvojnásobek toho, co máme a co vydáváme. Tak velký je teď o to zájem. Pomoc dostávají samoživitelé, senioři, lidé v sociální nouzi, ale nově také uprchlíci z Ukrajiny.“ 

iZdroj fotografie: Pixabey
Pomoc potřebným

Pomáhat potřebným může také veřejnost, například při Národní potravinové sbírce. Lidé mohou darovat nejen trvanlivé potraviny, ale právě také drogistické zboží. Jarní kolo pomoci koná v sobotu 23. dubna 2022. Každý rok se do ní zapojují desítky obchodů. Při podzimním kole se podařilo vybrat 520 tun potravin a 60 tun drogistického zboží. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články