Z Česka se valí vlna solidarity. Sbírka organizace Člověk v tísni vybrala již přes miliardu korun. Podle psychologa však nelze tuto pomoc poskytovat věčně

V Praze na Václavském náměstí se konal benefiční koncert, při kterém se vybraly desítky milionů korun na pomoc Ukrajině. Další peníze přibývají.

i Zdroj fotografie: S vědomím Člověka v tísni / Facebook
                   

Benefiční koncert na Václavském náměstí v Praze vynesl během tří hodin 22,5 milionu korun. Příspěvky lidé posílali skrze dárcovské DMS. Sbírka SOS Ukrajina, kterou zřídila nezisková organizace Člověk v tísni, přijmula během koncertu dalších 158 milionů korun. Ve čtvrtek navíc organizace uvedla, že tato sbírka vybrala již miliardu. Z této částky zajistí humanitární pracovníci nejzákladnější potřeby pro oběti války na Ukrajině, napsal server Echo24.

Podpora není napořád

Benefiční akci sledovaly tisíce lidí různých věkových skupin. Koncert zakončil sbor Národního divadla, který zahrál ukrajinskou hymnu. Na koncertu vystoupili Mirai, Vesna, Michal Hrůza, Kapela Mig 21 i Komorní orchestr České filharmonie. Písničkáři Jaroslav Hutka a Tomáš Klus zahráli svá nová díla inspirovaná aktuálními událostmi na Ukrajině. Všichni účinkující navíc vystupovali zdarma.

„Taková nabídka se neodmítá. Člověk se v určitých věcech musí postavit na nějakou stranu a pro nás to bylo naprosto jednoznačné rozhodnutí,“ citovaly České noviny Petra Jandu ze skupiny Olympic.

Vlnu solidarity však podle psychologa Jana Laška nelze udržet věčně. „Tak samozřejmě ten počáteční impulz byl silný z mnoha důvodu. Jednak se jedná o akt ruské agrese, se kterou máme zkušenost. Také je to například pocit nebezpečí, protože ta válka je nedaleko. Ale dá se předpokládat, že vlna pomoci za při přetrvávajícím konfliktu časem opadne, logisticky se taková situace nedá dlouhodobě udržet,“ uvedl pro Události247.

Odsouzená invaze

Akce přinesla také náhled na aktuální situaci na Ukrajině a vhled do života Ukrajinců v České republice. Kromě umělců na pódiu vystupovali hosté jako Šimon Pánek, spoluzakladatel organizace Člověk v tísni, britský hudebník a herec Chris Jagger či Semjon Byčkov, který působí jako šéfdirigent České filharmonie. Všichni ve svých projevech nepřímo odsoudili invazi Ukrajiny.

Na úplný konec koncertu vystoupil na pódiu ukrajinský velvyslanec v ČR Jevhen Perebyjnis. Potřebujeme zbraně, zbraně, zbraně,“ vzkázal velvyslanec do publika. Ve svém projevu také označil konflikt na Ukrajině za genocidu a zároveň ocenil pomoc, kterou Češi poskytují.

Šéf Člověka v tísni Šimon Pánek mluvil hlavně o humanitární pomoci. „Toho objemu je potřeba strašně moc, Ukrajina je velká země a doufáme, že se podaří ty vlaky rozběhnout. Já bych chtěl hlavně poděkovat za neuvěřitelnou solidaritu, která je taky výrazem toho, že s takovouto válkou nesouhlasíme,“ uvedl Pánek, který je v přímém kontaktu s kyjevskou radnicí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články