Z Ukrajiny už před válkou utekly tři miliony lidí, většinou zamířili do Polska. Česko bude dál posílat vojenský materiál

Česká republika už Ukrajincům vydala přes 161 tisíc speciálních víz. Jen za pondělí jich úřady udělily zhruba jedenáct tisíc. V Praze už jsou ubytovací kapacity na hraně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vláda chce podpořit ubytování lidí z Ukrajiny v soukromí. Senát jí v úterý odpoledne vyjádřil podporu. Schválí také jednodušší postupy udělování pobytového oprávnění pro tyto lidi. Píše o tom ČT24. Podle Pavla Fischera, který je předsedou senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, Rusko svou agresí hrubě porušilo chartu OSN a porušuje mezinárodní humanitární právo.

Vláda projedná prodloužení nouzového stavu

Výbor v neveřejné části jednání probíral s ministryní Janou Černochovou, dodávky vojenského materiálu na Ukrajinu a podpořil jejich pokračování. „Senát vyjádřil podporu vládě poskytovat pomoc Ukrajině za účelem obrany proti ruské vojenské agresi, nejen v oblasti humanitární, ale především v dodávkách vojenského materiálu,“ potvrdil Fischer s tím, že o obranyschopnosti Česka se teď rozhoduje na Ukrajině.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Utečenci z Ukrajiny

Senát také bude ve čtvrtek rozhodovat o vyslání českých vojáků na Slovensko. Senátní výbor pro obranu doporučil misi schválit. Cílem je posílit obranu východního křídla Severoatlantické aliance. Čeští vojáci mají velet mnohonárodní jednotce NATO, která bude ve vojenském obvodu Lešť na Zvolensku. V souvislosti s válkou na Ukrajině bude vláda také jednat o prodloužení nouzového stavu. Podle Víta Rakušana to bude zřejmě ještě potřeba. Kabinet by musel se žádostí předstoupit před sněmovnu. 

Česko poslalo vojenskou pomoc za stovky milionů korun

Z Ukrajiny už od začátku ruské invaze uprchly více než tři miliony lidí. Podle Eurozpráv téměř dvě třetiny z nich, něco přes 1,83 milionu, zamířily do Polska. Za pondělí to bylo 71 600 lidí, což je asi o desetinu méně než v neděli. Na svém twitteru o tom informovala polská pohraniční stráž.

iZdroj fotografie: S vědomím Jany Černochové / Twitter
Ministři obrany členských zemí Severoatlantické aliance

České ministerstvo obrany Ukrajině poskytlo několik dodávek vojenského materiálu. Událostem247 to řekla jeho mluvčí Jana Zechmeisterová. „Už na konci ledna vláda rozhodla o daru 4000 kusů dělostřelecké munice, krátce na to bylo rozhodnuto také o poslání tisíce pušek a pistolí spolu s náboji za více než 188 milionů korun. Následně bylo rozhodnuto o daru dalšího vojenského materiálu, který jsme z bezpečnostních důvodů bohužel nemohli blíže specifikovat, byl v hodnotě téměř 400 milionů korun.

Ze zásob armády byl podle mluvčí 2. března darován také vojenský zdravotnický materiál s hodnotou více než 20 milionů. „Zatím posledním darem, který vláda schválila a opět ho z bezpečnostních důvodů nemohu specifikovat, byl další vojenský materiál v hodnotě 24 milionů korun. Ministerstvo obrany jedná o dalších možnostech pomoci, o dalším daru. Měl by být za zhruba jednou tolik, za kolik už jsme v tuto chvíli darovali.“

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články