Stát začne lidem vyplácet peníze na bydlení. V některých případech může domácnostem poskytnout i příspěvek přes 10 tisíc korun

Češi nevydají za bydlení včetně energií více než 30 procent svých příjmů. Nové vládní opatření má pomoct domácnostem přežít příští topné období bez existenční úzkosti.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Informace o chystaných krocích kabinetu Petra Fialy zveřejnil server aazdraví. V současné době, kdy lidé vydávají stále vyšší částky za energie, vláda usoudila, že je pomoc nevyhnutelná, píše server. Uvolněná částka bude poskytována formou příspěvků na bydlení, v což se počítá jak nájem, tak i poplatky za energie. Občané ČR podle vlády mohou mít jistotu, že za bydlení nevydají více než 30 procent svých příjmů. V Praze to má být více, tedy 35 procent, protože hlavní město je v cenách bydlení nákladnější, doplňuje server.

Lidé nepřijdou o všechny peníze

Server dále uvádí příklad čtyřčlenné domácnosti, kde jediným pracujícím je otec s výdělkem 30 tisíc korun čistého. Matka je na rodičovské dovolené s příspěvkem 6000 korun. Rodina tedy disponuje čistým příjmem ve výši 36 tisíc korun. Za třípokojový byt zaplatí 15 tisíc korun. Náklady na energie a vodu činí po nejnovějším zdražení přibližně 8000 korun. Za bydlení tak vydají měsíčně 23 tisíc korun. Třicetiprocentním limitem v jejich případě by ale bylo 10 800 korun. Stát by jim tak měl měsíčně doplatit 12 200 korun, píše server aazdraví.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Topení

Pro Události247 hodnotí vládní krok ekonom Štěpán Křeček: „Je samozřejmě jen dobře, že ten příspěvek na bydlení pomáhá těm nejvíce zranitelným. Drtivá většina domácností se do těch stanovených normativů vejde. Pro ně ten příspěvek na bydlení bude opravdu významnou pomocí v současné tíživé situace.“

Ředitel Charity Ostrava Martin Pražák vidí vládní iniciativu jako významný pozitivní zásah do života řady klientů. „Blížící se topné období zatíží rozpočty lidí právě kvůli energiím tak, že tu třicetiprocentní hranici určitě mnozí přestoupí.“

Zjednodušení administrativy a kompenzace mezi kraji

Důležité je, aby to nebylo administrativně příliš náročné,“ říká dále Událostem247 Martin Pražák. Ze zkušeností prý ví, že spousta lidí této problematice není schopna dostatečně rozumět. „Dosud byla všechna ta související pravidla, předpisy a administrativa dost složitá a pro lidi zatěžující. Hodně jich nepožádalo prostě proto, že problematice nerozuměla, vyplňování formulářů se pro ně ukázalo jako příliš složité. Je dobře, že vláda slíbila, že to zjednoduší. Věřím, že to bude velká pomoc pro velké množství lidí.“

iZdroj fotografie: Depositphotos
Finanční nouze

Podle ekonomického experta Křečka je nyní na místě, aby se vláda zamyslela, jestli jsou všechny normativy pomoci nastaveny správně. „Je v pořádku, že cílí přímo na ty, kteří vynakládají na náklady spojené s bydlením nadměrné prostředky. Otázkou ale podle mě zůstává, jak zajistit spravedlivou míru kompenzace v rámci regionů: V Ústeckém kraji, kde jsou nízké náklady na bydlení, platí stejné normativy, jako v Brně, kde jsou nesrovnatelně vyšší. Takže ty podmínky se určitě můžou ještě změnit, tak, aby lépe odrážely každodenního reálného života v ČR.“

Co si o vládním příspěvku myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články