Češi se kvůli vysokým cenám energií snaží ušetřit na vytápění a prodeje kamen lámou rekordy. I to by ale mohlo mít háček.
Nic na tom nezměnila ani informace, která se v posledních měsících objevila v médiích a podle které měl od 1. září 2022 začít platit zákaz pálení dřeva v kamnech a krbech. Upozorňuje na to web Hecht. První zprávy o chystaném zákazu kamen a krbů se v médiích objevily v roce 2019, píše Hecht. Mylně tak byla kamna a krby zahrnuta mezi kotle 1. a 2. třídy, jejichž postupný zákaz se chystal už několik let, pokračuje Hecht.
Nevýhoda krbů
Rozdíl mezi kotlem a kamny je přitom zřejmý. Kotel slouží k ohřevu vody v ústředním topení, kamna se používají k přímému vytápění. Nejde tedy o kotel. V současnosti se žádný zákaz pro topení dřevem v kamnech a krbech nechystá, ujišťuje Hecht. K zákazu krbů a dalších zdrojů, které produkují vysoké množství jemných prachových částic PM 2,5, vyzvala britská organizace Mums for Lungs. Informoval o tom web Energožrouti.
S návrhem ale přišla v době, kdy mnoho domácností před následující zimou spoléhá kvůli vysokým účtům za plyn právě na vytápění svých domovů dřevem. Podle Mums for Lungs je využívání krbů v domácnostech stejné, jako dobrovolně si nechat 750 naftových nákladních aut vypouštět emise přímo do obývacího pokoje. Navrhuje proto místo vytápění krbovými kamny a dalšími zařízeními, která produkují velké množství prachových částic, tepelná čerpadla a další ekologické alternativy.
Cena dřeva raketově stoupá
„Já jsem v krbu léta netopil, ale letos právě kvůli zvyšování cen prakticky všeho, v něm topit začnu. Dřevo mám ještě z dřívějška, letos už je jeho cena pro mě nepřijatelná, nemám na to. Ekologické smýšlení je potřebné a pokud se používá rozumně je prospěšné. Nic se ale nesmí přehánět,“ řekl Událostem247 Jiří Vašíček k tomu, jak bude letos vytápět svůj dům. Palivové dřevo kvůli vysoké domácí poptávce i vývozu do zahraničí v poslední době rapidně zdražuje, připomíná web Novinky.
Ještě před dvěma lety přitom měkké palivové dřevo v meziročním porovnání zlevnilo o více než čtvrtinu z 599 na 434 korun za metr krychlový. Prostorový metr jehličnanu u pily Doležal ve středočeském Roblíně stojí 1350 korun, bříza 1690 korun, směs dub, buk, habr, jasan, jilm 1940 korun u polen 33 cm, a u polen 25 cm dokonce 2140 korun, popisují Novinky. Cena dřeva se zvedla ve všech kategoriích, bez ohledu na využití a to, jestli je z kůrovcových kmenů, dodávají Novinky.