Zaměstnavatelé žádají vládu, aby jim odlehčila od zbytečné administrativy. Změny by se měly dotknout zdravotnictví i dovolených

Svaz průmyslu a dopravy bojuje proti papírování. Přišel s vlastními legislativními návrhy, které by zjednodušily život jak zaměstnancům, tak i zaměstnavatelům.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

„Zbavte nás obtížné byrokracie v oblasti pracovnělékařských prohlídek nebo rozpisu dovolených. Sjednoťte pravidla pro DPH u darů humanitárním organizacím, ať pro nás není výhodnější cenné předměty zničit než darovat,“ žádají podle serveru iDNES vládu zástupci Svazu průmyslu a dopravy ČR. Jako první odpověděl resort zdravotnictví. Mluvčí Ondřej Jakob iDNES potvrdil, že připravovaná vyhláška zruší u vybraných profesí povinné pracovnělékařské prohlídky.

I sedavé zaměstnání s sebou nese zdravotní rizika

Ne všichni odborníci ovšem takto koncipovanou novelu podle iDNES jednohlasně vítají. Nesouhlasné stanovisko s tím, že by například administrativní profese byly napříště vyvázány z povinnosti lékařské prohlídky absolvovat, má kardiolog Vladimír Srp z Městské nemocnice Ostrava. „Kancelářská práce taky přináší rizika, i když jiného typu. Například syndrom karpálního tunelu, rozvoj skoliózy, poruchy postoje,“ vypočítává lékař pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Úředník

„Všechno závisí na zodpovědném a kvalitním lékaři. V rámci pracovní prohlídky by měl obzvlášť důkladně vyšetřit vzpřímený postoj, rozvíjení páteře, zeptat se na eventuální bolest v zápěstí. A všechno pak dlouhodobě sledovat,“ dodal lékař Srp pro Události247. „Dokud se projevují jen lehké změny, může včas doporučit vhodné cvičení, rehabilitaci. V tom je praktický lékař nezastupitelný. Pracovní prohlídky proto smysl mají,“ uzavírá pro Události247 Vladimír Srp.

Novela by měla zrušit daňové šikanování dárců

Odlišný názor na paušální povinnost absolvovat pracovnělékařské prohlídky má ředitel Charity Ostrava Martin Pražák. „Takto nařízené prohlídky jsou z mého pohledu opravdu spíš zbytečná byrokracie,“ řekl Událostem247. „Naši pracovníci se pohybují střídavě v kanceláři i v terénu. Opravdu se domníváme, že nepracují v nijak ztížených podmínkách. Jestliže musí na povinné prohlídky, zatěžuje to jak zaměstnance, tak i zaměstnavatele,“ dodal Pražák pro Události247.

iZdroj fotografie: Pixabay
Potraviny

Zástupci SDP podle informací iDNES předali dopis s návrhy na „protibyrokratická“ opatření ministrovi pro legislativu Michalu Šalomounovi (Piráti). Ředitel Charity Ostrava se s míněním Svazu ztotožňuje i v případě dalšího návrhu. „Také si myslím, že není mravně ani logicky v pořádku, když je pro eventuálního dárce levnější a jednodušší nějaké cennosti nebo potraviny zničit, než aby je daroval potřebným,“ shrnuje své stanovisko pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Rostlina, kterou klíšťata k smrti nenávidí. Stačí ji usušit a zalít horkou vodou – domácí účinný repelent je na světě
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Na herpes báječně zabírá i obklad z vaječné skořápky + dalších 6 tipů, jak se ho zbavit rychle a přírodní cestou
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Poznáte, která z žen na tomto obrázku je matkou přítomného dítěte? Tento rébus dělá lidem problémy už léta
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Francouzský odstřelovač se během první světové války ukryl ve falešné koňské mrtvole vedle německých zákopů