Výrobci potravin několikrát upozornili na to, že obchodníci zdražují rychlejším tempem, než rostou ceny průmyslových výrobců.
Znamená to, že ceny se zvedají rychleji, než za kolik například pekaři nebo drůbežáři zboží do obchodů dodávají. Psal o tom web iDnes. Podle Českého statistického úřadu se v červenci opět snížily tržby v maloobchodě. Kvůli rostoucím cenám se méně prodával nejen benzín a nafta, ale i další sortiment.
Nejvíce šlo na odbyt zdravotnické zboží
„Pokles maloobchodních tržeb se v červenci oproti předchozím dvěma měsícům mírně prohloubil. Na jejich poklesu, podporovaném růstem cen, se podílel nižší prodej pohonných hmot, nepotravinářského zboží i potravin,“ uvedla pro Události247 vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ Jana Gotvaldová. Prodejcům potravin ve specializovaných prodejnách se tržby snížily o 7,9 procenta, v nespecializovaných prodejnách pak s převahou potravin o 4,9 procenta, psal o tom web Podnikatel.
Internetovým a zásilkovým obchodům se tržby snížily o 5,9 procenta. Více než v roce 2021 spotřebitelé nakupovali pouze farmaceutické a zdravotnické zboží. Ekonom Vít Hradil Událostem247 řekl, že i když mohou červená čísla v maloobchodních statistikách svádět k dojmu, že Češi hromadně šetří, je tato interpretace nepřesná. „Češi si sice letos z obchodů odnášejí o 7,2 procenta méně zboží, ale utratili za něj o 9,5 procenta více peněz,“ vysvětlil pro Události247.
Běžný nákup se prodraží o stovky korun
Server SeznamZpravy psal o tom, že menší obchody začínají dovážet více zboží ze zahraničí, protože české potraviny jsou drahé. Elektřina navíc patří v Česku k nejdražším v Evropské unii. „Tempo zdražování elektřiny a plynu začíná být nereálné a začíná se nám více vyplácet dovoz. Platí to například u mléčných produktů, másla, eidamu a dalších podobných komodit,“ řekl SeznamZprávám Josef Plesník, který je generálním ředitelem COOP Centra družstvo.
„Já chodím nakupovat nejvíce do Lidlu a některé věci podražily opravdu hodně. Například kuřecí šunka o osm korun, sýr gouda ještě o víc. Co se týká drogerie, například třívrstvý toaletní papír byl ještě na začátku roku balení osmi rolí za 64 korun. Teď už zaplatím za to samé zboží 90 korun,“ řekl Událostem247 ke zdražování zákazník Roman Koloděj. Potravináři navíc uvedli, že budou i nadále ve velkém zdražovat.