Putin podle prezidenta Zemana patří před válečný soud i před soud v Rusku

Prezident Miloš Zeman se přitom v minulosti se svým ruským protějškem několikrát setkal a netajil se svým vstřícným postojem k ruské zahraniční politice.

i Zdroj fotografie: The Russian Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
                   

,,Útok na Ukrajinu byl pro mnoho lidí v Rusku i po celém světě studenou sprchou a já jsem jedním z nich“, řekl v rozhovoru pro Rádio Svobodná Evropa prezident Miloš Zeman, informuje o tom iDNES. Podle českého prezidenta se Putin rozhodl k invazi na Ukrajinu, i když věděl, že budou následovat rozsáhlé politické a ekonomické protiruské sankce, píše iDNES. 

Putin válčí proti celému Západu

Dnes si myslím, že Putin opravdu patří před válečný soud,“ uvedl Zeman v rozhovoru, jehož přepis Hrad zveřejnil na webových stránkách. „Putin se fakticky rozhodl k izolaci Ruska a Rusů. Svoji zemi tak uvrhl vývojově zpět,“ pokračuje český prezident v rozhovoru pro Rádio Svobodná Evropa. Připustil také, že i když nebyl příznivcem ekonomických sankcí, jedná se o funkční nástroj, který Evropa má. Rusko má ale podle české hlavy státu stále finanční rezervy na pokračování války mimo jiné i díky příjmům z prodeje plynu a ropy, uvádí dále stránky Hradu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ropovod

Zeman také podle iDnes uvedl, že válka na Ukrajině je namířena i proti celému Západu a České republice. Je to válka proti světovému řádu, jak ho známe, a týká se nás. Pokud by Rusko zaútočilo na členský stát NATO, znamenalo by to, že se vzdává své vlastní existence. Zcela určitě by totiž následoval odvetný úder Severoatlantické aliance a bohužel jaderná válka. Rusko by tím rozpoutalo tragédii nejen pro sebe, ale pro celý svět,“ je přesvědčen Zeman v rozhovoru pro Rádio Svobodná Evropa.

Český prezident je pragmatik

Evropa by nyní podle Zemana kromě sankcí měla také pokračovat v otevírání svého trhu Ukrajině a naopak, píše server Brněnská Drbna. Odstraňování bariér a liberalizace obchodu mezi Evropou a Ukrajinou mohou být podle Zemana výhodné pro obě strany. Zeman předpokládá, že konflikt na Ukrajině se přemění v „opotřebovací válku“. Výsledkem by pak mělo být nahrazení bojů diplomatickým vyjednáváním, píše server Echo24.

iZdroj fotografie: Miloš Zeman – prezident České republiky / Facebook
Miloš Zeman

Miloš Zeman je pragmatik a jeho obrat ve vztahu k Rusku po 24. únoru spadá přesně to této kategorie,“ řekl Událostem247 politolog Lubomír Kopeček. „Ty jeho předchozí postoje tady zkusil vynegovat ve stylu svého oblíbeného úsloví: jen blbec nemění své názory. Nicméně prudkost toho je opravdu taková, že je dost nedůvěryhodná. Řada jeho bývalých příznivců byla dost prorusky orientovaná a teď jsou dost zmatení tím, jak Zeman radikálně změnil svůj postoj,“ vysvětlil Kopeček pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články