Zeman udělil milost odsouzenému šéfovi Lesní správy Lány. Podle psycholožky tím znehodnocuje českou justici

Miloš Balák byl odsouzen za ovlivňování veřejné zakázky v Lánské oboře, o milost prezidenta sám požádal.

i Zdroj fotografie: S vědomím Jiřího Ovčáčka / Twitter
                   

Krajský soud v Praze Balákovi potvrdil tříletý trest vězení. Navíc měl podle rozsudku zaplatit 1,8 milionu korun a dostal na čtyři roky zákaz činnosti. Jak upozorňuje CNN Prima NEWS, Zeman mu však svým rozhodnutím vše prominul. Lesní správa Lány je příspěvkovou organizací Kanceláře prezidenta republiky. Znamená to, že Balák je podřízeným kancléře Vratislava Mynáře.

Byl vzorný pracovník a člověk na svém místě

Šéf lesní správy byl u kladenského soudu obžalován v souvislosti s těžbou kamene v Lánské oboře, doposud ale zůstal ve funkci. Mynář po vynesení nepravomocného rozsudku řekl, že chce v případu dál ctít presumpci neviny. Zeman uvedl, že při rozhodování o milosti vzal v úvahu také to, že Balák byl dosud bezúhonný, mimořádně pracovitý a kvalifikovaný vedoucí zaměstnanec. Po seznámení se s rozsudkem prezident dospěl k závěru, že pro přísné odsouzení nebyla rozhodná povaha činu, ale i to, kde odsouzený pracuje.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Prezident Miloš Zeman

Udělení milosti vyvolalo ostré reakce politiků. Senátor Pavel Fischer uvedl: „Skartovačka a razítko se Zemanovým podpisem vítězí nad spravedlností. Cynismus, zrůdnost.“ Prezidenta nešetřil ani hejtman Jihomoravského kraje, který řekl, že to není milost, ale prasárna. Bývalý premiér Andrej Babiš označil prezidentovo rozhodnutí za šokující a nešťastné. „Nebude se líbit nikomu. Nevrhá dobrý dojem na prezidentský úřad a podrývá to důvěru,“ uvedl.

V udělení milosti nesmí hrát roli osobní motivy

Politolog Jiří Pehe TN řekl, že prezidentské pravomoci jako amnestie by měla být omezeny. V rukou nezodpovědného prezidenta se totiž dají snadno zneužít. Zemanovo chování je podle něj důvodem k uvažování o omezení pravomocí, které mu propůjčuje ústava. Navíc to není poprvé, co Zemanem udělená milost vyvolala emoce. Například v roce 2017, tedy v posledním roce jeho prvního funkčního období, vzbudilo velkou pozornost propuštění usvědčeného dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka.

iZdroj fotografie: Pixabay
Pražský hrad

Psycholožka Zdeňka Mrkvicová upozornila, že je sice nezpochybnitelné, že prezident má právo udělovat milosti, ale vždy by to mělo být po velmi pečlivém zvážení. „V žádném případě by v tom neměly hrát roli osobní motivy, což se v případě pana Baláka stalo. Prezidentovo rozhodnutí podle mě devalvuje naši justici, která je kvalitní,“ uvedla pro Události247.  

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články