Změna obsahu vzdělávání, maturity a přijímacích zkoušek je na spadnutí. Ministr školství Gazdík o tom jednal s prezidentem

Po ministryni obrany Janě Černochové jednal Miloš Zeman včera na Pražském hradě i s Petrem Gazdíkem. Probírali změny v českém školství, které ministr plánuje.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Jak píše CNN Prima NEWS, prezident se s ministrem školství Petrem Gazdíkem shodl na tom, že je nutná redukce obsahu vzdělávání, změna maturit a systému přijímacích zkoušek. Potřebné je také celoživotní vzdělávání. CNN Prima NEWS píše, že ministr školství na setkání prezidenta informoval i o záměrech vlády ve školství. Vyjasňovali si návrh, aby byl druhý cizí jazyk v základních školách jen volitelný.

Na důležitých věcech jsme se shodli

Gazdík po jednání uvedl, že považoval za slušné prezidenta informovat o svých záměrech a prioritách. „S panem prezidentem jsme se shodli na těch nejpodstatnějších věcech. To znamená že redukce obsahu vzdělávání je nutná a že se musí změnit maturity i systém přijímacích zkoušek. V budoucnu nelze čekat nic jiného než celoživotní vzdělávání,“ řekl Událostem247 ministr.

iZdroj fotografie: S vědomím Petra Gazdíka / Facebook
Petr Gazdík

Zeman je podle Gazdíka naopak kritický k plánované změně u druhého cizího jazyka na základních školách, řekl ministr Událostem247. Petr Gazdík ale prezidentovi vysvětlil, že nejde o rušení výuky druhého jazyka a školy ji nadále budou povinně nabízet. Jen bude nově volitelný, píše iDNES. Snahou resortu školství je zvýšit kvalitu výuky druhého jazyka tím, že k ní nebudou nucení například žáci s poruchami učení, které to stresuje a zdržují ostatní žáky, doplňuje iDNES.

Prezident působil velmi svěže

O seznamu 84 profesorů a profesorek, které začátkem května navrhla na jmenování vláda, nechtěl ministr Gazdík nic podrobnějšího sdělit. „Prostě 17. června proběhne jmenování,“ uvedl podle CNN Prima NEWS. O jmenování rozhoduje prezident, který už dříve několikrát odmítl některé jmenovací dekrety podepsat. Po dohodě s prezidentem je předává ministr školství, píše CNN Prima News.

iZdroj fotografie: Miloš Zeman – prezident České republiky / Facebook
Miloš Zeman

K tématu zařazování dětí ukrajinských uprchlíků do českých škol a školek se Gazdík se Zemanem nedostali, informuje CNN Prima News. Ministr si ale myslí, že se tato věc bude probírat na schůzce prezidentova expertního panelu, kam Zeman Gazdíka pozval. Jestli se budou podobné schůzky opakovat pravidelně, záleží podle ministra na Zemanovi. „Rozhovor s prezidentem byl vstřícný a věcný. Pan prezident byl poměrně do hloubky informován o problematice školství,“ zhodnotil na závěr Gazdík pro iDNES a dodal, že Zeman působil velmi svěže.

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články