Koaliční strany se shodují na tom, že je nutno najít dodatečné daňové příjmy.
CNN Prima News zveřejnily debatu představitelů vlády s ekonomickými experty na téma naléhavě potřebných změn daňového systému. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) sdělil, že v jednom bodě panuje mezi představiteli pěti stran konsensus, píše CNN Prima News. Všichni se shodují, že je nutné hledat dodatečné daňové příjmy. Jen je otázka v názvosloví a odkud ty dodatečné příjmy mají přijít. Ministr před nedávnem sklidil kritiku za svůj návrh uvalit vyšší daně na vyšší příjmy.
Ekonom: U daní se nikdo neptá po spravedlnosti
Varianty vývoje českého daňového systému v nejbližší budoucnosti pro Události247 rozebírá ekonom Vít Hradil ze společnosti Cyrrus. „Ekonomicky se většinou na daně nedíváme ve smyslu ,spravedlivé nebo nespravedlivé’. V samotné ekonomii posuzujeme daně podle toho, jestli nebo nakolik pokřivují trh. Jestli se následkem jejich zavedení chovají firmy a lidé nějak neplánovaně, defektně. Pokud ano, je zřejmě s daní něco špatně. Pokud všechno běží při starém, je daň považována za ekonomicky neškodnou, resp. za vhodnou.“
Hradil dále upřesňuje, že válečná daň, jak je navrhovaná, je vlastně daň z neočekávaných příjmů. Tedy ekonomicky podle něj jedna z těch nejméně škodlivých. „Důvodem je, že pokud je správně nastavená, bere jen ty příjmy, se kterými firmy nikdy v životě nemohly počítat. Je to ten druh zisku, o kterém si nikdy ani nepředstavovali, že by jej mohli dosáhnout. Pokud je zacílena správně, vůbec nepokřivuje trh, protože cílí na peníze, se kterými nikdo nikdy nepočítal, ani počítat nebude. Z tohoto pohledu jde o velice efektivní způsob zdanění.“
Superhrubá mzda opět ve hře
Dalším otazníkem, který experti v diskusi postulovali, je možnost návratu k tzv. superhrubé mzdě. Tento krok české vládě konkrétně doporučuje Mezinárodní měnový fond (MMF), za účelem ozdravení veřejných financí. Na webu kurzy.cz to píše Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank. Právě superhrubou mzdu ale před třemi lety pomohla zrušit strana současného ministra financí Stanjury. Ekonom Hradil Událostem247 potvrdil, že daň z příjmu fyzických osob bude muset v nějaké formě brzo přijít na přetřes.
„Teď máme tak velkou díru v rozpočtu – a je to strukturální díra. To znamená taková, která nesouvisí s válkou na Ukrajině, s cenami energií ani s proběhnuvší pandemií. Odhaduje se na nějakých 220 mld. V rozpočtových zdrojích není tak žádná kapitola velká, tam aby to z ní šlo vzít, kromě daní z příjmu,“ uvádí pro Události247 ekonom Hradil.
Cestou podle ekonoma, jak rozpočtovou díru zalátat je i zavedení superhrubé mzdy. ,,Takže já si myslím, že se budeme muset vrátit k dani z příjmu fyzických osob. Jestli to bude zavedením superhrubé mzdy, to je věc politiků. Myslím, že nejrozumnější by bylo to vrátit zpátky s nějakou progresí, což jsme tady dřív neměli. To znamená, že by nižší příjmy byly zatíženy míň,“ uzavírá Hradil pro Události247.