Lidl oklamal své zákazníky. Oblíbená konzerva nebyla tím, za co se vydávala

Nevyhovujících potravin, které se prodávají na pultech českých obchodů, přibývá. Státní zemědělská a potravinářská inspekce má tak plné ruce práce.

i Zdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Nedávno kontroly odhalily mletá jádra vlašských ořechů, výrobek se prodával v řetězci Albert. Uvedená potravina měla silně žluklout a mít výrazně palčivou chuť, psal o tom web Potraviny na pranýři. V síti prodejen Žabka zase bylo k dostání závadné bílé víno. Bylo zakalené a v jeho chuti a vůni byla cítit silná oxidáza, která vzniká nekontrolovatelným stykem vína se vzdušným kyslíkem.

Zákazníci mohou vadný výrobek vrátit

Státní zemědělská a potravinářská inspekce se pravidelně věnuje kontrolám jakosti potravin v tržní síti. Aktuálně zakázala šarži oblíbené guláše v konzervě s obsahem masa o 12,2 procenta nižším, než bylo uvedeno na etiketě. Informuje o tom na svém webu. Výrobek s klamným obsahem masa se prodával v obchodním řetězci Lidl s označením data minimální trvanlivosti do 29.08.2025, výrobce: Whalley s.r.o., Mikulášovická 552, 407 78 Velký Šenov, Česká republika, upozornila inspekce na svém webu.

iZdroj fotografie: SZPI
SZPI s kontrolovanou osobou zahájí správní řízení o uložení pokuty

Výrobce na obalu potraviny kromě jiného píše, že uvedený výrobek obsahuje 31,25 procenta hovězího masa a 31,25 procenta vepřového. Celkem má tedy jít o 62,5 procent. Provedený laboratorní rozbor však potvrdil, že celkový obsah masa ve výrobku činil pouze 50,3 procenta, cože je tedy o 12,2 méně, než je uvedeno na obalu. Státní zemědělská a potravinářská inspekce proto s kontrolovanou osobou zahájí správní řízení o uložení pokuty,“ uvedl pro Události247 mluvčí Marek Bartík. Z uvedeného je tak jasné, že guláš není to, za co se na obalu vydával.

Problém není ojedinělý

Obchod už závadný výrobek stáhl z prodeje. „Máme k dispozici výsledek testu stejného výrobku jiné šarže, podle kterého je obsah masa v pořádku. Celou záležitost teď s dodavatelem důkladně prověřujeme, mimo jiné testujeme i dotčenou šarži,“ řekl Událostem247 mluvčí Lidlu Tomáš Myler. „Já tento guláš občas kupuji. Nevím, jestli zrovna ten, co mám doma, ale přiznám se, že to neřeším. Prostě mi chutná a nemyslím si, že by mi menší obsah masa v konzervě uškodil,“ řekla Událostem247 paní Františka Horová z Brna.

iZdroj fotografie: Николай Максимович / Creative Commons / CC-BY
Potravinářská inspekce nařídila společnosti Lidl Česká republika v.o.s., aby neprodleně stáhla ze své tržní sítě nevyhovující potravinu

Problém s obsahem masa nemá Lidl ve výrobcích, které prodává, poprvé. Například v roce 2018 Státní zemědělská a potravinářská inspekce odhalila masné výrobky od polského výrobce Pamapol, které obsahovaly až o čtvrtinu méně masa, než bylo uvedeno na obalu. Jak informoval web Aktuálně, pět šarží dvou různých výrobků obsahovalo podle výsledků z laboratoře od 16 do 24,2 procenta méně masa, než bylo uvedeno na obalu.

Nemáte ji také doma?

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články