Nevyhovujících potravin, které se prodávají na pultech českých obchodů, přibývá. Státní zemědělská a potravinářská inspekce má tak plné ruce práce.
Nedávno kontroly odhalily mletá jádra vlašských ořechů, výrobek se prodával v řetězci Albert. Uvedená potravina měla silně žluklout a mít výrazně palčivou chuť, psal o tom web Potraviny na pranýři. V síti prodejen Žabka zase bylo k dostání závadné bílé víno. Bylo zakalené a v jeho chuti a vůni byla cítit silná oxidáza, která vzniká nekontrolovatelným stykem vína se vzdušným kyslíkem.
Zákazníci mohou vadný výrobek vrátit
Státní zemědělská a potravinářská inspekce se pravidelně věnuje kontrolám jakosti potravin v tržní síti. Aktuálně zakázala šarži oblíbené guláše v konzervě s obsahem masa o 12,2 procenta nižším, než bylo uvedeno na etiketě. Informuje o tom na svém webu. Výrobek s klamným obsahem masa se prodával v obchodním řetězci Lidl s označením data minimální trvanlivosti do 29.08.2025, výrobce: Whalley s.r.o., Mikulášovická 552, 407 78 Velký Šenov, Česká republika, upozornila inspekce na svém webu.
„Výrobce na obalu potraviny kromě jiného píše, že uvedený výrobek obsahuje 31,25 procenta hovězího masa a 31,25 procenta vepřového. Celkem má tedy jít o 62,5 procent. Provedený laboratorní rozbor však potvrdil, že celkový obsah masa ve výrobku činil pouze 50,3 procenta, cože je tedy o 12,2 méně, než je uvedeno na obalu. Státní zemědělská a potravinářská inspekce proto s kontrolovanou osobou zahájí správní řízení o uložení pokuty,“ uvedl pro Události247 mluvčí Marek Bartík. Z uvedeného je tak jasné, že guláš není to, za co se na obalu vydával.
Problém není ojedinělý
Obchod už závadný výrobek stáhl z prodeje. „Máme k dispozici výsledek testu stejného výrobku jiné šarže, podle kterého je obsah masa v pořádku. Celou záležitost teď s dodavatelem důkladně prověřujeme, mimo jiné testujeme i dotčenou šarži,“ řekl Událostem247 mluvčí Lidlu Tomáš Myler. „Já tento guláš občas kupuji. Nevím, jestli zrovna ten, co mám doma, ale přiznám se, že to neřeším. Prostě mi chutná a nemyslím si, že by mi menší obsah masa v konzervě uškodil,“ řekla Událostem247 paní Františka Horová z Brna.
Problém s obsahem masa nemá Lidl ve výrobcích, které prodává, poprvé. Například v roce 2018 Státní zemědělská a potravinářská inspekce odhalila masné výrobky od polského výrobce Pamapol, které obsahovaly až o čtvrtinu méně masa, než bylo uvedeno na obalu. Jak informoval web Aktuálně, pět šarží dvou různých výrobků obsahovalo podle výsledků z laboratoře od 16 do 24,2 procenta méně masa, než bylo uvedeno na obalu.