Podle OSN opustilo domov více než 11 milionů Ukrajinců. Většina Čechů stále pomoc uprchlíkům podporuje

Ruská invaze vyhnala ze svých domovů 11 milionů ukrajinských obyvatel. Více než 5,5 milionu z nich odešlo do zahraničí. Statisíce uprchlíků jsou v Česku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Počet 11 milionů Ukrajinců uprchlých před válkou odhaduje OSN, jak píše server BBC. Více než 5,5 milionu z nich uteklo do sousedních zemí a dalších 6,5 milionu se přesunulo v rámci Ukrajiny. Největšímu náporu uprchlíků čelí Polsko, které přijalo už více než 3 miliony Ukrajinců. Přes 800 tisíc běženců pak přijalo Rumunsko a na pomyslném třetím místě v počtu přijatých ukrajinských uprchlíků je paradoxně Rusko, kam uteklo téměř 700 tisíc Ukrajinců.

Česko přijalo statisíce Ukrajinců

Statisíce lidí je evidovaných také v Maďarsku a Slovensku. Vzhledem k tomu, že se jedná o země patřící do schengenského prostoru, dá se předpokládat, že část uprchlíků se přesunula do dalších západních zemí. Jednou z nich je i Česko. Jak informuje ČTK, za první den tohoto týdne tuzemsko vydalo Ukrajincům 2 799 speciálních víz. Celkem dostalo dočasnou ochranu v Česku už více než 333 tisíc Ukrajinců, jak píše server CNN Prima News.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Uprchlíci

Zůstat mohou běženci v cílové zemi až po dobu tří let. Jak připomíná server BBC, Evropská unie po tuto dobu dala Ukrajincům prchajícím před válkou právo žít a pracovat v zemích sedmadvacítky. Nárok mají běženci automaticky na sociální a zdravotní péči, přístup k bydlení a vzdělání. S narůstajícími počty běženců ale přichází i první problémy. Primárně se týkají hlavně financí.

Zbraně podporu nemají

Polská vláda už avizovala, že bude potřebovat od EU více peněz, aby mohla nadále uprchlíky přijímat. O mezinárodní pomoc pak požádalo Moldavsko. Jedna z nejchudších zemí Evropy přijala v přepočtu na obyvatele největší počet uprchlíků. Ekonomicky nákladné je přijímání uprchlíků i pro Česko, jak potvrzují slova ekonomky Ilony Švihlíkové. „Jsou tu obrovské náklady na uprchlíky, které ještě nejsou vyčíslené,“ uvedla v pořadu CNN Prima News. S objemem vynaložených peněz na uprchlíky si evidentně není jista ani česká společnost.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zbraně

Jak píše ČTK, z dubnového průzkumu agentury Focus vyplývá, že 60 procent Čechů považuje podporu uprchlíků za příliš štědrou. Přesto mají Ukrajinci mezi Čechy velkou podporu. Humanitární pomoc zemi schvaluje 88 procent obyvatel, pomoc uprchlíkům pak 84 procent lidí. Méně dotázaných ale souhlasí s dodávkami zbraní na Ukrajinu. 59 procent Čechů si naopak myslí, že dodávky zbraní Ukrajině zatahují Česko do války, uvádí ČTK.

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články