Mnoho lidí si bez mobilních aplikací nedokáže už představit svůj život. Za některé nové technologie je ale třeba platit nemalé peníze.
Mobilní aplikace mají široké využití. Slouží ke komunikaci, k poslechu hudby, ke vzdělávání, k práci či k usnadnění cestování. Není proto překvapivé, že se zvyšuje čas, který používáním aplikací lidé tráví. V mnoha zemích už průměrný čas překonal 5 hodin denně, jak informuje web Inited. V Česku si během prvního čtvrtletí letošního roku stáhl alespoň jednu aplikaci každý druhý člověk, který vlastní chytrý mobilní telefon.
Aplikace může stát i čtvrt milionu
Nejoblíbenější jsou mobilní hry, aplikace sociálních sítí a ty, které slouží k trávení volného času jako je Spotify či Netflix, píše dále server Inited. Většina aplikací je zdarma, ale existuje také nemalá skupina těch, které jsou zpoplatněny. U některých může jít jen o symbolickou částku ve výši několika korun, některé ale mohou stát i tisíce. Brzy se může stát, že uživatele chytrých mobilních telefonů narazí i na aplikaci, která bude stát statisíce korun.
Společnost Apple aktualizovala cenové body pro aplikace a nově tak mohou stát až 10 tisíc dolarů. V přepočtu na české koruny proto může stát software do telefonu i 250 tisíc korun. Web Letem Světem Applem upozorňuje, že se nedá předpokládat, že by některý vývojář své dílo ocenil na tak vysokou částku, vyloučeno to ale není. Ostatní novinky, které v App Store nastaly mají ale uživatelům přinést větší radost.
Nové podmínky potěší vývojáře
Přidáním spousty nových cenových bodů, které lze u aplikací nastavit může dojít k určité vlně zlevnění, upozorňuje web Letem Světem Applem. Vývojáři si mohou také nově fixovat cenu za software, což umožní nabízet aplikaci neustále za stejnou částku. A to bez ohledu na to, jak bude Apple měnit ceny aplikací podle daňové politiky nebo inflace v dané zemi. Dosud platilo, že Apple si mohl s cenami aplikací hýbat, jak se mu zachtělo.
Nejdražší aplikace se vyskytují v segmentu her. Tam se také nachází i některé z těch nejlepších z hlediska kvality, například Candy Crush Saga. Mezi aplikace s nejvyšším hodnocením ale podle agentury UnitQ patří videoeditor InShot. Bez pochvaly ale neodešly ani známé sociální sítě jako Tiktok, WhatsApp, Telegram či Snapchat.