„Tato vláda zničila vše, co jsme udělali!“ Vzteká se Babiš kvůli rozvolňování

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš kritizuje kroky kabinetu Petra Fialy. Vadí mu rozvolňování koronavirových opatření i snížení rozpočtového schodku.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Za vlády Andreje Babiše (ANO) byla nastavena přísná opatření proti covidu-19. Většina z nich je ale kabinetem Petra Fialy (ODS) postupně rušena, což se bývalému předsedovi vlády nelíbí. „Tato vláda zničila vše, co jsem udělali. Chytrou karanténu, trasování, očkování,“ řekl Babiš na CNN Prima NEWS. V té souvislosti šéf hnutí ANO sdílel svou zkušenost z Itálie, kde se podle něj nosí roušky na všech místech. „Venku všude v restauracích, na univerzitě mě kontrolovali, všichni věří, že očkování zachránilo životy,“ uvedl.

Babiš poukazuje na Válkovy spolupracovníky

Fialova vláda sází na zodpovědnost občanů. Od čtvrtka je možné bez prokazování bezinfekčnosti využívat služby, navštěvovat restaurační zařízení nebo sportovní centra. Postupně mají být navyšovány také maximální počty účastníků na hromadných akcích. Přesto kabinet nadále apeluje na veřejnost, aby se nechala proti covidu-19 očkovat. Podle Babiše ale kvůli ztrátě negativní motivace počty naočkovaných stoupat nebudou.

iZdroj fotografie: Ben Skála / Creative Commons / CC BY-SA
Vlastimil Válek

Špatné kroky vlády přičítá šéf hnutí ANO tomu, že nemá ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) dostatek odborníků schopných řešit pandemickou krizi. „Jsou tam lidé, co říkají, že covid je pryč,“ myslí si expremiér. Podle něj tak nefunguje nic, co bylo slibováno. V té souvislosti narážel na to, že senioři nejsou dostatečně motivování k vakcinaci. Šéf resortu zdravotnictví totiž ve středu přiznal, že koronavirové onemocnění se začalo výrazně šířit mezi nejstaršími spoluobčany. Hygienici se proto mají více věnovat trasování v této věkové kategorii.

Na čem nová vláda ušetří?

Postup v rámci covidu-19 není jediný důvod, proč Babiš kabinet Petra Fialy kritizuje. Problém spatřuje také v nově schváleném rozpočtu. Ten prošel se schodkem 280 miliard. Tedy o 100 miliard nižším schodkem, než navrhoval Babišův kabinet. S takovým ušetřením expremiér nesouhlasí. „Slibovali, že nebudou šetřit na lidech, ale šetří. Zastavují investice, ministerstva přijdou o miliardy,“ vysvětlil. Fialovi ministři to vidí jinak. Vinu přičítají právě minulé vládě.

iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR
Kabinet Petra Fialy

„Museli jsme uhasit požár rozpoutaný minulou vládou. Její rozpočet byl nezodpovědný, populistický a rozdával peníze, které stát nemá,“ řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) k novému návrhu státního rozpočtu. Podle něj stát šetřit musí, a to především na provozu. Jak informuje ČTK, schválený návrh nepočítá se zvýšením plateb za státní pojištěnce a počítá s nižšími provozními výdaji státu. Celkové příjmy rozpočtu budu 1613,2 miliardy korun a výdaje 1893,2 miliard korun.

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články